Yağ Lekesi Nasıl Çıkar: Pantolon – Halı – Koltuk | Püf Noktası

Yağ her yerde; mutfakta, yemek odasında, makyaj masanızda, garajınızda, arabanızda… Her ne kadar kaçınmaya çalışsak da yağ lekeleri hayatın bir parçası. Yağ lekesi nasıl çıkar sorusu, temizlik konularında en başta gelen problemlerden. Kalıcı olması durumunda hem görünüm hem de sağlık açısından can sıkıcı bir durum.

Herhangi bir eşyada oluşan yağ lekelerinden ilk müdahale ve hızlı davranmak, yağ lekelerini problem olmaktan çıkarıyor. Yağ lekesi probleminde sizler için kapsamlı bir yazı hazırladık. Yazı içeriğinde, hemen hemen herkesin elinin altında bulunan doğal malzemelerle yağ çıkarma yöntemlerine yer vermeye çalıştık.

Yağ lekesi nasıl çıkar konusunda aşağıdaki içerik başlıklarına tıklayarak probleminizin çözümüne hızlıca ulaşabilirsiniz.

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar - Bulaşık Deterjanı
Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Günlük hayatımızdaki giysilerimizin vazgeçilmez bir parçası olan pantolonlarımız, olası yağ lekelerinden en çok etkilenen giysilerimizden biridir. Yemek yaparken, arabayla uğraşırken, tamirat yaparken hemen her iş alanımızda pantolonlarımıza yağ bulaşabiliyor. Pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar, pantolondan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, pantolondan motor yağı lekesi nasıl çıkar, pantolondan beklemiş yağ lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevapları aşağıdaki yöntemlerle oldukça basit:

1- Pantolondaki yağ lekesi nasıl çıkarılır problemi için ilk müdahale çok önemlidir. Yağ lekesi oluşur oluşmaz tuz, karbonat, bebek pudrası veya mısır nişastası gibi yağ emici özellikli maddeler lekenin üzerine dökülür. 15-20 dakika bekledikten sonra kaşık, meyve bıçağı gibi sert araçlar yardımıyla kumaşa zarar vermeden kalıntılar temizlenir.

2- İlk müdahaleden sonra kalan hafif yağ lekelerine bulaşık deterjanı ile müdahale edilebilir. Lekeli kısma bir mikta bulaşık deterjanı dökülerek, eski bir diş fırçası yardımıyla fırçalanırya da elde hafifçe çitilenir.

3- Pantolon bu şekilde bırakılarak makinede normal bir şekilde yıkanır. Pantolonun etiketindeki yıkama talimatlarına uymak gerekir.

4- Kurutma için kurutma makinesi kullanılmaz. Asarak kurutulur. Kurutma makineleri kumaşı yüksek ısıya maruz bıraktığı için eğer hafif de olsa yağ lekesi kalmışsa, bunun kalıcı olmasına neden olacaktır.

5- Pantolondan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar probleminde de aynı yöntemler geçerlidir.

6- Pantolondaki kurumuş yağ lekeleri için karbonat kullanılabilir.

7- Eğer zorlu bir leke ise karbonat işleminden sonra beyaz sirke de denenebilir.

8- Pantolondaki yağlı boya lekeleri için ise tiner yerine amonyak kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Daha detaylı bilgi için Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar - Yöntem #1
Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle mutfak ve yemek yenilen odalarda meydana gelen kazalardan en çok halılarımız nasibini almakta. Hemen müdahale edilmezse kaza sonuçları daha vahim bir hal alabiliyor. Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar, halıdan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, halıdan sıvı yağ lekesi nasıl çıkar, karbonatla yağ lekesi nasıl çıkar, halıdaki inatçı yağ lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevapları aşağıdaki yöntemlerde…

1- Halıya dökülen yağı çıkarma işleminde geçmeden önce, halının alt kısmına lekeye karşılık gelecek şekilde havlu, sünger vs gibi emici bir araç konulur. Böylece ya çıkarma işlemleri sırasında alta geçen yağın emilmesi sağlanır, yağın dağılmasını engellenir.

2- Leke oluşur oluşmaz karbonat, mısır nişastası ya da bebek pudrası gibi emme özelliği bulunan maddeler lekenin üzerine boca edilir.

3- Lekeli bölgeye bu maddeler yedirilerek 20-30 dakika beklenir. Daha sonra elektrikli süpürge ile vakumlanır.

4- Halıdaki yağ lekesini tamamen yok etmek için temiz bir sünger ve bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi temizlenir ve halınızı kurutulur.

5- Kurumuş yağ lekeleri, yağlı boya ve makina yağı lekeleri için de eczanelerden temin edebilebilecek sürtünme (rubbing) alkol kullanılabilir.

6- Alkole alternatif olarak bir fincan beyaz sirke ile bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılarak halıdaki yağ lekesine müdahale edilebilir.

7- Halıdaki yağlı boya lekeleri içinse tiner kullanılabilir. Bu işlemde fazla tiner kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Daha detaylı bilgi için Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklu ya da maç tutkunu bir erkek bulunan evlerde daha sık rastlanan koltuğa bulaşan yağ lekeleri hanımların canını oldukça sıkıyor. Koltukların kalın yapısı, yağ lekelerinden kurtulma işlemlerinde tam bir engel. Koltuktaki yağ lekeleri nasıl çıkar, mobilyalardan yağ lekesi nasıl çıkar, kumaş koltuklardan yağ lekesi nasıl çıkar, koltuktaki kurumş yağ lekesi nasıl çıkar sorularının en basit çözümü elektrik süpürgesi, karbonat ve sirke. Nasıl mı?

1- Koltukları yağ lekelerine ne kadar hızlı müdahale edilirse, başarı şansı o kadar artar.

2- Koltuktaki yağ lekelerine kesinlikle direk su ile müdahale edilmemelidir. Su yağı ittiği için yağın koltuğaa iyice işlemesine neden olur.

3- Henüz oluşmuş yağ lekeleri için yağı emebilecek karbonat, tuz, bebek pudrası gibi malzemeler kullanılabilir. Yağ lekesi üzerine bu maddelerden bolca döküp 15 dakika bekledikten sonra elektrikli süpürgeyle çekilir.

4- Kalan yağ lekesi için de 1 fincan beyaz sirke ve 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılır, temiz bir sünger yardımıyla hafif baskı uygulayıp emilme sağlanır. Bu şekilde yağ dağılmadan temizliği yapılabilir.

5- Deri koltuklardan yağ dökülür dökülmez kağıt havluyla yağın sildirilmesi işe yarayabilir. Yağ kurumuş ise bulaşık deterjanı kullanılabilir.

6- Koltuktaki yağlı boya lekeleri için ise amonyak kullanmak kesin çözüm sunacaktır.

Daha detaylı bilgi için Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar yazımıza bakabilirsiniz.

Ayakkabıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakkabıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Ayakkabıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

En az pantolonlar kadar ayakkabılar da olası yağ lekelerinden nasibini alan eşyalarımızdan. Burada pantolonlara göre daha şanslıyız, çünkü deriler genel olarak yağı emmezler. Süet ya da kumaş ayakkabılar için de aşağıdaki yöntemler oldukça etkili olmaktadır. Deri ayakkabıdan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, ayakkabı yağ lekesi nasıl çıkar, süetten yağ lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevapları:

1- Tüm yağ lekelerinde olduğu gibi ayakkabıda da ister deri ister süet ister kumaş olsun, leke oluşur oluşmaz karbonat, tuz, mısır nişastası ya da bebek pudrası gibi yağ emici özelliği olan maddeler kullanmak, yağ lekesinin çıkmasında büyük kolaylık sağlar.

2- Hakiki deri ayakkabıdan yağ lekesi nasıl çıkar konusunda saç için kullanılan şampuanlar etkili olmaktadır. 2 çorba kaşığı normal şampuan yarım litre sıcak suda karıştırılır. Yumuşak temiz bir bez karışıma daldırılarak sıkılır. Ayakkabı üzerindeki yağ lekesi bu bezle ovarak temizlenir. Daha sonra nemli bir bez ile ayakkabı durulanır ve fön makinesyile kurulanır. Ayakkabı kuruduktan sonra ayakkabı boyası ile boyanır.

3- Süet deri, panzot ayakkabıdan yağ lekesi nasıl çıkar probleminde bulaşık deterjanı kullanılabilir. Kaliteli bir bulaşık deterjanı suyla karıştırılıp bir bez yardımıyla ayakkabı üzerindeki yağ temizlenir. Durulanıp fön makinesiyle kurutulduktan sonra süet boyasıyla boyanır.

4- Hakiki deri ayakkabılar için alternatif bir yöntem ise muz kabuğudur. Muz kabuğunun iç yüzeyi ile deri ayakkabı leke çıkana kadar ovalanır.

Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş aslında genel bir kavram. Giysilerimiz, mobilyalarımız, perdelerimiz, çantalarımız gibi günlük hayatta kullandığımız eşyaların çoğu kumaş kaplı. Kumaşlar, yağ lekeleriyle en çok haşır neşir olan maddelerden. Kumaş türüne bakılmaksızın tüm yağ lekelerinde hızlı ve doğru müdahale önem taşımaktadır. Bebek pudrası ya da karbonat ile, kumaştan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, kumaştaki kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar, kumaştan makine yağı lekesi nasıl çıkar gibi problemleri hiç zorlanmadan çözebilirsiniz:

1- Kumaş türü ne olursa olsun kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar konusunda lekeye erken müdahale önemlidir. Bu müdahale yağ emici maddelerle yapılır. Karbonat, tuz, mısır nişastası, bebek pudrası gibi maddeler yağ emici özelliği taşırlar.

2- Leke oluşur oluşmaz bu maddelerden herhangi biri lekenin üzerine dökülür ve leke üzerinde dağıtılır.

3- 15-20 dakika kadar maddelerin yağı emmesi beklenir. Süre sonunda kalıntılar bir tahta parçası, meyve bıçağı, kaşık gibi sert maddelerle hafifçe, kumaşa zarar vermeden kazınır.

4- Bu işlemlerden sonra leke üzerine bir miktar kaliteli bulaşık deterjanı dökülür. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla lekeli bölge hafifçe fırçalanır.

5- Kumaş bu şekilde bırakılarak, kumaş türüne göre çamaşır makinesinde normal bir şekilde yıkanır. Mümkünse kumaşın etiketindeki yıkama talimatlarına uymak gerekir.

6- Yıkama sonrası kumaş kesinlikle kurutma makinesinde kurutulmamalı, asarak doğal yöntemlerle kurutulmalıdır.

7- Kumaştaki yağ lekesi motor yağı, gres yağı gibi kuvvetli bir leke ise bulaşık deterjanı ile birlikte beyaz sirke kullanılabilir.

8- Kumaştaki kurumuş yağ lekeleri nasıl çıkar konusunda da amonyak kullanmak işe yarayacaktır. Kurumuş yağ lekesi sert bir cisimle kumaşa zarar vermeden kazınır. Leke üzerine bir miktar amonyak dökülerek 5 dakika kadar beklenir. Kuru bir bez y da süngerle çözülen yağlar kumaştan alınır. Makinede normal bir şekilde yıkanıp asarak kurutulur.

9- Kumaştaki yağlı boya lekesi nasıl çıkar probleminde ise tiner ya da alkol kullanılabilir. Bu maddeler güçlü kimyasallar olduğu için hassas kumaşlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Fırındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Fırındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?
Fırındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Lezzetli yemeklerin elbet olumsuz bir tarafı vardır; fırının içinin yağlanması. Fırın içerisinde yüksek ısıya maruz kalan yağ, yemek buharı ile birleştiğinde fırının sağına soluna sıçrayarak, fırını yağ içerisinde bırakabilmektedir. Fırınların dar olması temizliklerini oldukça güçleştiriyor. Fırındaki yağ lekesi nasıl çıkar, fırın camındaki yağ nasıl temizlenir gibi sorunlar için tek ihtiyacınız olan bir sprey kutusu, biraz karbonat, sirke ve tuz:

1- Fırındaki yağ lekesi nasıl çıkar, fırındaki kurumuş yağ lekeleri nasıl çıkar konusunda karbonat, sirke, tuz ve sudan oluşan bir karışım etkili olmaktadır.

2- Bir sprey kutusu içerine (mesela camsil şişesi) 1 su bardağı su, 1 çorba kaşığı tuz, bir fincan beyaz sirke, bir fincan karbonat konulup karıştırılır.

3- Bu karışım fırındaki yağlı bölgelere püskürtülür. 10 dakika kadar beklenir.

4- Kabaran yağlar ılık su ve sünger ile temizlenir.

5- Kokuyu almak için bir limon ortadan bölünür. Limonun iç kısmıyla fırının içi ovulur. 250 derecede 5 dakika kadar ısıtılır. Fırının kapakları açık bırakılarak havalandırılır.

6- Fırın camları da aynı karışımla temizlenebilir.

7- Fırın camlarının yağ tutmaması için alternatif olarak camlar duj jeli ile temizlenebilir.

Duvardaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duvardaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?
Duvardaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Özellikle mutfakta, yemek pişirdiğiniz alanın etrafı fayans kaplı değilse, duvarlarınızda mutlaka yağ lekeleri oluşacaktır. Duvardan yağ lekesi nasıl çıkarılır diye merak ediyorsanız en pratik yöntemler aşağıda:

1- Duvardaki yağ lekesi nasıl çıkarılır konusunda bir kaç yöntem uygulanabilir. Bunlardan ilki beyaz sirkedir. Beyaz sirkeye batırılmış sünger ile duvardaki yağ lekeleri kolayce temizlenebilir.

2- Duvardaki yağ lekelerini çıkarmak için diğer bir yöntem ise mısır nişastasıdır. 3 kaşık mısır nişatası ile bir miktar su karıştırılıp macun haline getirilir. Bu macun duvardaki yağ lekesine sürülür. 5-10 dakika bekledikten sonra nemli bir bezle duvar silinir. Yağ lekeleri tamamen çıkana kadar işlem tekrarlanır.

3- Duvardaki yağ lekeleri nasıl çıkar konusunda etkili yöntemlerden biri de ütü kullanmaktır. Bu yöntem özellikle donmuş yağ lekelerinde etkili olmaktır. 4 parça kağıt havlutek parça olacak şekilde katlanır ya da üst üste konur. Kağıt havlular duvardaki leke üzerine elle tutturulur. Diğer elle önceden ısıtılmış ütü ile kağıt ütülenir. Isınan yağ çözünecek ve kağıt havluya geçerek duvarınızdan temizlenecektir.

Camdaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Camdaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?
Camdaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Camların, diğer eşyalara oranla yağ lekesi bulaşma ihtimalleri biraz daha az olsa da, eğer doğru müdahalede bulunulmazsa yayılıp tüm camlarınızı mahfetmesi oldukça ciddi bir problemdir. Camdaki yağ lekesinin en büyük düşması sıcak sudur:

1- Camdaki yağ lekeleri için ilk olarak elin dayanabileceği sıcaklıktaki su ve sünger yardımı ile camdaki yağlar alınabilir. Sıcak su yağı çözecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu işlemi sadece camdaki yağın olduğu bölüme, nokta olarak uygulamaktır. Silme işlemi, yağın tüm pencereye yayılmasına neden olabilir.

2- Eğer camdan akan sular, bulunulan ortam için problem olmayacaksa, bir çaydanlık kaynar su yağlı bölgere dökülerek, yağın çözünerek suyla beraber yere akması sağlanabilir.

3- Tiner, alkol, kolonya, mazot, benzin gibi maddeler de cam yüzeylerde etkili kimyasallardır. Bu kimyasalları yağ çıkarmada kullanırken ateşle yaklaşma konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu maddeler direk kele üzerine dökülmez. Bir bez bu maddelere batırılarak temizlik işlemi yapılır.

4- Camdaki yağ lekeleri alındıktan sonra bir kova suya bir su bardağı beyaz su dökülerek, bu karışımla camlar silinebilir.

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki yağ lekeleri için en pratik yöntem ilk müdahalede karbonat gibi emici özellikli maddeler kullanmaktır. Giysiden yağ lekesi nasıl çıkar probleminde lekeden tamamen kurtulmanın anahtarı bulaşık deterjanı:

1- Tişörtten yağ lekesi nasıl çıkar, gömlekten yağ lekesi nasıl çıkar, elbiseden yağ lekesi nasıl çıkar gibi giysiye bulaşan yağ lekeleri konusunda lekeye erken müdahale önemlidir. Bu müdahale yağ emici maddelerle yapılır. Karbonat, tuz, mısır nişastası, bebek pudrası gibi maddeler yağ emici özelliği taşırlar.

2- Leke oluşur oluşmaz bu maddelerden herhangi biri lekenin üzerine dökülür ve leke üzerinde dağıtılır.

3- 15-20 dakika kadar maddelerin yağı emmesi beklenir. Süre sonunda kalıntılar bir tahta parçası, meyve bıçağı, kaşık gibi sert maddelerle hafifçe, kumaşa zarar vermeden kazınır.

4- Bu işlemlerden sonra leke üzerine bir miktar kaliteli bulaşık deterjanı dökülür. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla lekeli bölge hafifçe fırçalanır.

5- Giysi bu şekilde bırakılarak, kumaş türüne göre çamaşır makinesinde normal bir şekilde yıkanır. Mümkünse kgiysinin etiketindeki yıkama talimatlarına uymak gerekir.

6- Yıkama sonrası giysi kesinlikle kurutma makinesinde kurutulmamalı, asarak doğal yöntemlerle kurutulmalıdır.

7- Giysideki yağ lekesi motor yağı, gres yağı gibi kuvvetli bir leke ise bulaşık deterjanı ile birlikte beyaz sirke kullanılabilir.

8- Giysideki kurumuş yağ lekeleri nasıl çıkar konusunda da amonyak kullanmak işe yarayacaktır. Kurumuş yağ lekesi sert bir cisimle kumaşa zarar vermeden kazınır. Leke üzerine bir miktar amonyak dökülerek 5 dakika kadar beklenir. Kuru bir bez y da süngerle çözülen yağlar kumaştan alınır. Makinede normal bir şekilde yıkanıp asarak kurutulur.

9- Giysideki yağlı boya lekesi nasıl çıkar probleminde ise tiner ya da alkol kullanılabilir. Bu maddeler güçlü kimyasallar olduğu için hassas kumaşlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Perdedeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Perdedeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Perdedeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle mutfak perdelerimizin başına gelebilecek yağ lekelerinin çözümü ise bulaşık deterjanının yanı sıra macun haline getirdiğimiz karbonat:

1- Perdedeki yağlar nasıl çıkar konusunda uygulanabilir iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi perdedeki yağlı bölgeyi kaliteli bir bulaşık deterjanı ile çitelemek. Bu işlemden sonra perde, türüne göre çamaşır makinesinde normal olarak yıkanır. Asarak kurutulur.

2- Diğer bir yöntem ise, karbonatı bir miktar su ile karıştırarak bir macun elde etmek. Bu macun perdedeki yağlı alanlara yapıştırılır. 15 dakika kadar bekledikten sonra perde ılık su ile durulanır. Normal bir şekilde makinede yıkanır ve asarak kurutulur.

Mermerdeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Mermerdeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Mermerdeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Mermerler yapı itibariyle yağ tutmazlar. Bu nedenle mutfak tezgahlarında genelde bu özellikli mermer, granit, fayans gibi maddeler kullanılır.

1- Mermerdeki yağ lekesi, meremere işlemeyeceği için bol miktarda kaynar su dökülerek temizlenebilir.

2- Mermerdeki yağlı tabakanın tamamen yok olması için yarım bir limonun iç yüzüne bir miktar karbonat sürülür. Bununla mermer ovulur. Sıcak suyla durulanır.

Eldeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Eldeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Eldeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Ve tabi ellerimiz. Her an yağla haşır neşir olan ellerimizden normal yağları basit bir el sabunu ile de çıkarabiliriz. Fakat motor yağı, makine yağı, gress yağı gibi kimyevi yağların elimizden çıkması bir hayli zor olabiliyor. Eldeki yağı çıkarmak için kimyasal kullanırken cilt tipinizi göz önüne almanızda fayda var.

1- Eldeki yağ nasıl çıkar sorusunun cevabı, cilt hassasiyetine göre değişir. Hassas ciltler için doğal yöntemler kullanmak daha sağlıklıdır.

2- Muz kabuğunun iç yüzeyi hassas ciltlerdeki yağ lekelerini çıkarmak konusunda uygun bir seçim olacaktır. Eldeki yağlar ılık su ile yumuşatıldıktan sonra, muz kabuğunun iç yüzeyi ile eller ovulur. Muz kabuğu yerine portakal ya da limon kabuğu da kullanılabilir.

3- Eldeki yağları çıkarma konusunda doğal yöntem olarak soğan da işe yarar bir çözümdür. Bir soğan ikiye bölünerek iç tarafıyla eldeki yağlar çıkana kadar ovulur. Kokusunu gidermek için eller kolonya ve bulaşık deterjanıyla yıkanabilir.

4- Alkol, benzi, mazot gibi maddeler de yağ çıkarma konusunda etkilidirler fakat hassas ciltler için tavsiye edilmez.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend