Stor Perde Nasıl Yıkanır: Stor Perde Nasıl Temizlenir | Sır!

Gerek kullanım kolaylığı, gerek modern görünümü nedeniyle stor perdeler son yıllarda ev hanımları tarafından sıkça tercih edilmeye başlayan perde türleridir. Kir tutma ihtimalleri, normal perdelere göre çok daha az olsa da, titiz ev hanımlarımız stor perde nasıl yıkanır konusunda oldukça hassaslar.

Stor perde temizliği sanıldığı kadar zor değil!

Yazımızda stor perde temizliği konusunda, stor perde nasıl temzilenir, stor perde temizliği nasıl yapılır, stor perde evde nasıl yıkanır, zebra stor perde nasıl yıkanır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Dilerseniz stor perde nasıl yıkanır [Pratik Özet] kısmından stor perde temizliği konusundaki bilgileri özet olarak okuyabilir, dilerseniz içerik başlığı bölümündeki başlıklara tıklayarak stor perde nasıl temizlenir hakkındaki geniş anlatımlı içeriklere ulaşabilirsiniz.

Stor Perde Nasıl Yıkanır? [Pratik Özet]

  1. Stor perdeler Apre adı verilen bir maddeyle kaplanmıştır. Bu madde kir tutmayan bir yapıya sahip olduğundan stor perdelerin sık sık temizlenmesine gerek yoktur.
  2. Stor perdeler, balkon, banyo, teras gibi düz, mümkünse fayans kaplı pürüszüs yüzeylerde yıkanabilir.
  3. Stor perde temizliğinde ılık su ile beraber, saç ya da halı şampuanı veya beyaz banyo sabunu kullanılabilir.
  4. Stor perde temizliğinde kullanacağınız bezin yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Yumuşak bir havlu, mikrofiber bez, eski fakat temiz pamuklu çorap ya da araba yıkama fırçaları kullanılabilir. Belirli lekeler için yumuşak kıllı diş fırçaları işe yarayacaktır.
  5. Serme ve yıkama esnasında perdelerini kesinlikle kırıştırmamaya özen gösterin.
  6. Stor perdenizi yıkadıktan sonra kuruması için yerine takabilirsiniz.
  7. Düz bir tahta parçası ya da tepsi ve beyaz sabun, sünger yardımıyla stor perdeleriniz yerinden çıkarmadan temizlemeniz de mümkündür.
  8. Stor perdeler ütülenmez. Bu işlem hem perdenize hem de ütünüze zarar verir.

Stor Perde Kumaşları | Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor Perde Kumaşları | Stor Perde Nasıl Yıkanır?
Stor Perde Kumaşları | Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perde satıcıları genelde bu tür perdelerin yıkanmasına gerek olmadığını söylerler. Bunun nedeni, stor perde üretiminde kullanılan Apre maddesidir.

Bu madde, perdenizin katlanmadan kolayca rulo üzerinde açılıp kapanmasını sağlayan, sertleştirici bir maddedir. Ayrıca Apre maddesi kir tutmama özelliğine de sahiptir.

Stor perde kumaşları için genelde polyster kullanılır. Bunlar dışında pamuk ve keten kumaşlardan da stor perde yapılır. Hangi kumaş türüyle üretilirse üretilsin, üzerine kaplanan Apre maddesi ve perde üzerinde yapılan işlemler, kumaşın hava almasını engeller. Bu işlemler stor perdenin kir tutmasını engeller. Kaliteli bir stor perde normalde 4-5 yıl hiç temizlenmeden kullanılabilir.

Zebra stor perdeler, tül görünümde olsalar da bunlar da aynı şekilde Apre ile kaplanmışlardır. Zebra stor perdelerin delikli yapıda olmasından dolayı, toz tutma ihtimali olduğu için normal stor perdelere göre biraz daha çabuk kirlenebilirler.

Yine de titiz ev hanımlarımız, evdeki buhar, soba isi gibi nedenlerden dolayı perdelerinin kirlendiğine kanaat getirebilirler. Bu da stor perde nasıl yıkanır, stor perde temizliği nasıl yapılır, stor perde evde nasıl yıkanır, zebra stor perde nasıl yıkanır, tül stor perde nasıl yıkanır, stor perde temizleme fiyatları gibi sorularla araştırma peşine düşerler.

Stor perde yıkanır mı sorusunun cevabı, “evet yıkanabilir” olacaktır. Fakat, temizlik esnasında perdeniz kırışırsa, o kırışıklık bir daha düzeltilemez. Bu nedenle stor perde temizliğinde dikkatli olmakta fayda vardır.

Stor Perde Temizliği | Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor Perde Temizliği | Stor Perde Nasıl Yıkanır?
Stor Perde Temizliği | Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perdeler, normal perdeler gibi makinede yıkanmaz. İnternette bunu yapıp hiç bir sorun yaşamadığını iddia eden kişiler var. Fakat makinede yıkama işleminde stor perdenin zarar görmemesi neredeyse imkansızdır.

Son zamanlarda halı yıkama iş yerleri, stor perde yıkama hizmeti de vermeye başladılar. Stor perde temizleme fiyatlarına baktığımızda aslında bu yönde yapacağınız harcamanın gereksiz olduğunu söyleyebiliriz.

Stor perde nasıl temizlenir konusunda özellikle stor perde evde nasıl yıkanır sorusunu merak ediyorsanız, tek ihtiyacınız olan stor perdenizin açıldığında sığacağı kadar geniş bir zemin. Bu balkon olabilir, teras olabilir ya da banyonuz, hatta varsa küvetiniz olabilir.

Stor perde nasıl yıkanır işlemlerine geçmeden önce malzemelerimizi hazırlamakta fayda var. İhtiyaçlarımız: Ilık su, saç ya da halı şampuanı, temiz bir bez. Bu bez yumuşak bir havlu, mikrofiber bez ya da top halinde eski fakat temiz bir çorap olabilir. Bez yerine yumuşak kıllara sahip araba yıkama fırçası da kullanabilirsiniz.

1. Stor perdenizi yıkayacağınız temiz zemini hazır ettikten sonra, perdenizi yukarı doğru toplayın. Ruloyu yuvalarındaki tırnakları açarak çıkarın.

2. Perdenizi temiz zemine, kırışıklık olmayacak şekilde yatırarak açın.

Dikkat: Kırışıklık olmamasına dikkat edin. En ufak bir zorlamada kırışıklık kalıcı olabilir ve daha sonradan düzeltilemez. Bu stor perde nasıl yıkanır konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli meseledir.

3. Stor perdeniz zebra stor perde ise ilk aşamada tozların akıp gitmesi için bol su uygulayın. Hortum, duş başlığı ya da su dolu kova kullanabilirsiniz. Yumuşak bezle ya da araba fırçasıyla suları sıyıttırın.

4. Bir kovaya ılık su ve şampuan karışımı hazırlayın. Bez ya da araba fırçasıyla karşımı perdeye uygulayın. Bu işlemde nazik olmalısınız. Sert hareketler perdenizin kırışmasına yol açabilir. Bu işlemi her iki tarafa da uygulayın.

5. Eğer stor perdenizde belirli bir leke varsa, yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla, perdenizi yıpratmamaya özen göstererek lekeye müdahale edebilirsiniz. Leke ne olursa olsun, perdenin yapısı gereği leke kolayca çıkacaktır.

6. İşlem tamamlanınca perdenizi soğuk suyla iyice durulayın.

7. Durulama işlemi de bittikten sonra perdeyi tekrar borusuna sararak rulo haline getirin. Kırıştırmamaya dikkat edin. Ruloyu dik bir şekilde duvara yasalayarak suyunun süzülmesini bekleyin. 1-1,5 saatlik bir bekleyiş yeterli olacaktır.

8. Nemli perdenizi tekrar yerine montajlayıp sonuna kadar açın. Pencerelerinizi de açarak kuruma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Uyarı: Stor perde nasıl yıkanır konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir mesele, stor perdelerin asla ütülenmemesi gerektiğidir. Bu işlem hem perdenize hem de ütünüze zarar verecektir.

Yerinden Çıkarmadan Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Yerinden Çıkarmadan Stor Perde Nasıl Temizlenir?
Yerinden Çıkarmadan Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Özellikle mutfaktaki stor perdeler, yemek buharı vs. gibi durumlarda çabuk kirlendiği düşünülebilir. Perdeler sık sık çıkarılıp yukarıdaki yöntemle temizlendiğinde hem perdeniz yıpranacak, hem de perdenizin mekanizmasının yalama olarak bozulması durumu meydana gelecektir.

Bu nedenlerden ötürü mutfaktaki stor perde nasıl temizlenir konusunda, perdenizi çıkarmadan temizliğini yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bunun için ılık su ve beyaz banyo sabununu karıştırarak köpürtün. Temiz bir süngeri karışıma batırıp iyice sıkın. Süngerin nemli kalması daha sağlıklıdır. Perdenizi tam olarak açın.

Mümkünse elinizle tutabileceğiniz genişlikte bir tahta parçası ya da tepsi gibi sert bir nesne bulun. Bu nesneyi perdenin arka tarafına elinizle tutun. Bu nesne, temizlik esnasında destek olarak kullanılacaktır.

Süngeri, tahtayı tuttuğunuz alandan destek alarak perdeye sürün. Tüm perdeyi bu şekilde sildikten sonra nemli bir bezle durulama işlemi yapın. Son olarak kuru ve yumuşak bir havlu ile kurutma işlemi uygulayabilirsiniz.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend