Rutubet Nasıl Önlenir: Rutubete Çözüm | Kesin ve Garanti !

Rutubet nasıl önlenir konusu özellikle yarı zemin, zemin, bodrum katı ve çatıya yakın evlerde yaşayanlar için tam bir kabustur.

Ancak merak etmeyin !

Bu yazıda size iki şeyi garanti ediyoruz !

[highlight]1-[/highlight] Rutubet nasıl önlenir sorunuzun cevabını en garanti yöntemler ile kesin alacaksınız !
[highlight]2-[/highlight] Rutubete çözüm adına bu güne kadar okuduğunuz en kapsamlı yazı olacak!

Evet bu yazıda evdeki rutubet nasıl önlenir, duvardaki rutubet nasıl önlenir, tavandaki rutubet nasıl önlenir gibi sorulara, kısacası her koşulda oluşan rutubete çözüm ve rutubet nasıl giderilir sorularına cevap bulacaksınız.

Dilerseniz direkt rutubet nasıl önlenir [Pratik Özet] kısmına gidebilir ve rutubete çözüm adına yazıda geniş çaplı anlatılan tüm önerileri özet şeklinde okuyabilir,

Dilerseniz de hemen altta bulunan rutubet nasıl önlenir içeriği için oluşturulmuş içerik başlıkları kısmı aracılığı ile rutubete çözüm adına yazdığımız tüm bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Rutubet Nasıl Önlenir? [Pratik Özet]

 1. Ev içerisinde çamaşır kurutulmaması gerekir.
 2. Rutubetin mevcut olduğu evlerin sık sık havalandırılması, kış ayları için pencerelere havalandırma ızagaraları takılması gerekir.
 3. Eski tarz metal ya da ahşap pencereler yerine pvc pencereler tercih edilmelidir.
 4. Pencere kenarlarındaki boşluklar köpük ya da siliknla kapatılmalıdır.
 5. Eşyalar ve duvarlar arasında boşluk bırakılmalıdır.
 6. Anti küf boyalar tercih edilmelidir.
 7. Evin içerisinde ya da dış cephede yalıtım yaptırılmalıdır.
 8. Sızdırılan çatılar tamir ettirilmeli, tıkanan yağmur olukları açılmalıdır.


Yazımızın devamında rutubet nasıl önlenir konusunda detaylı ipuçları,  duvardaki rutubet nasıl temizlenir, odadaki rutubet nasıl önlenir, dolap ve elbiselerinize sinen rutubet kokuları nasıl giderilir gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Rutubet nasıl önlenir sorusunun kesin çözümü için öncelikle rutubetin ne olduğunu bilmek ve evinizdeki rutubetin sebebini tespit etmek, rutubete çözüm konusunda daha sağlıklı bir yol izlememizde yardımcı olacaktır.

Öncelikle rutubetin ne olduğuna ve nasıl meydana geldiğine bir bakalım.

Rutubet Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Rutubet Nasıl Önlenir? - Rutubet Nasıl Oluşur?
Rutubet Nasıl Önlenir? – Rutubet Nasıl Oluşur?

Rutubet bildiğimiz nem, yani aşırı su buharıdır. Havadaki %50’ye kadar olan nem oranı insan sağlığını tehdit etmez, evimize ve eşyalarımıza zarar vermez. Fakat ev içerisinde bu oran aşıldığında rutubet sorunu ortaya çıkar. Hem sağlımızı hem de evimizle beraber eşyalarımızı tehdit etmeye başlar.

Rutubetin ana nedeni evin içerisinde oluşan su buharının dışarı çıkamamasıdır. Bu su buharı zamanla tavanlarda ya da evin duvarlarında birikir. Biriken bu nem, bakterilerin üremesi için uygun bir zemin oluşturur. Böylece küf meydana gelir. Küf, hem sağlığınız hem de eşyalarınız için zararlı hale gelir.

Evinizin duvarlarının, aynı insan derisi gibi nefes alması gerekir. Özellike zemin katlardaki evlerin dış cepheleri toprakla bütünleştiğinden, duvarlarınız gerektiği gibi nefes alamayacaktır.

Ya içeride bulunana nemi dışarı atamayacak ya da dışardaki toprakta bulunan nemi içeri alacaktır. Evdeki rutubet nasıl gider, rutubet nasıl önlenir gibi soruların cevabı aslında burada saklıdır.

En başta, bir kısmı ya da tamamı toprak altına gömülü evler yapılırken izalasyona önem verilmemesi, rutube sorununun temel nedenidir.

Çatıya yakın evler için de, çatının izalasyonunun iyi yapılmaması, çatıda çatlakların olmasında kaynaklı su sızıntıları, çatıdaki olukların tıkanması sonucu dış cepheye su sızdırması gibi problemler de rutubet problemini ortaya çıkaran etkenlerdir.

Rutubet Nasıl Anlaşılır? Nasıl Tespit Edilir?

Rutubet Nasıl Önlenir? - Rutubet Nasıl Anlaşılır?
Rutubet Nasıl Önlenir? – Rutubet Nasıl Anlaşılır?

Yeni bir ev alırken en başta dikkat etmeniz gereken mesele rutubet olmalıdır. Daha sonradan rutubet nasıl önlenir sorusuna çözüm aramak için uğraşmak yerine rutubet problemi olan evler kesinlikle tercih edilmemesi hem sağlığınız, hem de cebiniz için doğru bir karar olacaktır. Özellikle zemin katlı ve çatıya yakın evlerde bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.

Koku

Rutubeti anlamanın en kolay yolu kokudur. Rutubetli bir eve girdiğinizde sizi ıslak, küflü kesif bir koku karşılar. Tabi bu koku direk rutubet habercisi değildir.

Ev uzun süre havasız kalmış olabilir. Islak bir madde (sünger, temizlik bezleri, elbise vs.) hava almayan bir odada unutulmuş olabilir. Bu durumlar da kokuya sebebiyet verebilir.

Yahut evde hiç koku duymayabilirsiniz de… Bu da o evde rutubet olmadığı anlamına gelmez. Evin tüm kapı ve pencereleri gün boyu açık bırakılmışsa, rutubet kokusu duymayabilirsiniz.

Bu nedenlerden dolayı rutubet tespitinde sadece kokuya güvenmemek gerekir.

Duvar ve Tavanların Kontrol Edilmesi

Rutubet nasıl önlenir konusundaki ilk adımda rutubet tespitinde kesin yöntem, duvarların ve tavanların kontrol edilmesidir. Rutubetli evlerde genel olarak duvarların ya da tavanların bir kısmı kabarmış ve pul pul dökülmüş bir haldedir.

Rutubet, duvardaki boyadan da anlaşılabilir. Boyanın bir kısmının daha koyu olması, ıslanmış gibi bir görüntü oluşturması, bir yerlerde su sızıntısı olduğuna işaret eder.

Bu, tesisat kaçağı olabilir ya da evin izalasyonunun yeterli olmadığını gösterir. Bu problemler rutubete neden olacaktır.

Duvarların küflü olması, duvarlara dokunduğunuzda olması gerekenden daha soğuk hissetmeniz, pencere kenarlarının kararmış bir hal alması gibi sorunlar da rutubetin habercisidir.

Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir?

Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir?
Evdeki Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubetli bir evde oturmak zorundaysanız rutubete çözüm, evdeki rutubet nasıl giderilir, rutubeti ne önler, evdeki rutubet nasıl gider noktasında önerebileceğimiz ipuçları ve evdeki rutubet nasıl önlenir konusunda almanız gereken önlemler şunlardır:

Ev İçinde Çamaşır Kurutmayın

Rutubete, ev içinde oluşan nemin dışarı çıkamasının neden olduğunu belirtmiştik. Ev içinde çamaşır kurutmak, rutubet problemini ortaya çıkarır. Bu nedenle ev içerisinde çamaşırlarınızı kurutmamanız, rutubet nasıl önlenir konusunda alabileceğiniz ilk önlemlerden biridir.

Eğer çamaşırlarınızı kurutmak için balkon, bahçe gibi bir alanınız yoksa ve mecburen içeride kurutmak zorundaysanız, çamaşırlarınızı eşyası en az olan bir odada kurutun.

Ve mutlaka tüm camların açık olduğundan emin olun. Hatta odanız direk cereyana maruz kalacak bir konumdaysa, evinizin diğer kapı ve pencerelerini açık bırakmanzı evdeki rutubet nasıl önlenir konusunda faydalı bir çözüm olacaktır.

Evinizi Sık Sık Havalandırın

Evin havalandırması yaz aylarında pek problem olmayabilir fakat kış aylarında zorlanacağınız bir önlemdir. Gün boyunca evde kimsenin olmaması da havalandırma konusunda engel teşkil edecektir.

Bu durumda rutubet nasıl önlenir problemine en iyi çözüm, tüm pencerelere havalandırma ızgaraları takmak olacaktır.

Bu hem güvenlik açısından hem de ısı kaybını en aza indirme açısından rutubete alınabilecek sağlıklı bir önlemdir.

Cam pencere işleriyle uğraşan bir usta çağırıp, en azından rutubetin yoğun olduğu odalarınızdaki pencerelere havalandırma ızgaraları taktırabilirsiniz.

Özellikle evinizin banyo, tuvalet, mutfak gibi yoğun nem üretiminin olduğu yerlerde ufak da olsa bir pencerenin sürekli açık kalması rutubete çözüm konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Pencerelerinizi Kontrol Edin

Pencere montajı esnasında dikkat edilmemesinden dolayı duvar ile pencere arasında boşluklar kalabilir. Bu durum özellikle şiddetli yağmurlarda pencerelerden su sızmasına neden olacaktır.

Pencerelerinizi kontrol ederek bu tür boşlukların olup olmadığına bakın. Eğer varsa, inşaat malzemeleri satan yerlerden alacağınız sprey köpük ile bu boşlukları doldurmaya çalışın.

Eğer boşluklar ciddi miktarlarda değillerse yine inşaat malzemeleri satan yerlerden alacağınız tüp silikonlar da işinizi görecektir.

Eğer pencereleriniz metal ya da ahşap ise pvc pencereler ile değiştirmeniz hem rutubet, hem de ses ve ısı yalıtımı konusunda yarar sağlayacak rutubet nasıl önlenir konusunda çözüm sunacaktır.

Eşyalarınız ve Duvarlar Arasında Boşluk Bırakın

Duvarlarınızın iyi havalanması için mutlaka duvar ile dolap, vitrin, çekyat, komodin gibi eşyalarınız arasında en az iki santimlik boşluklar bırakmanız gereklidir.

Böylece duvarlarınız nem tutmayacaktır. Ayrıca hali hazırda rutubet probleminiz varsa, eşyalarınızın rutubetten etkilenme olasılığı azalacaktır.

Elbet deprem önlemleri konusunda evinizdeki eşyalarınızı sabitlemeniz gerekiyor. Bunu da inşaat malzemeleri satan yerlerden ya da hırdavatçılardan temin edebileceğiniz sabitleme aparatlarıyla sağlamanız mümkün.

Anti Küf Boyalar Tercih Edin

Özellikle nem oranı yüksek şehirlerimizdeki evler için özel olarak üretilmiş, küf oluşumuna izin vermeyen boyalar mevcut. Rutubet nasıl önlenir konusunda kesin çözüm olmasa da, olası bir rutubet sorununda küf oluşumunu engelleyeceğinden, rutubet etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Mutlaka Yalıtım Yaptırın

Evdeki rutubet nasıl önlenir, rutubeti ne önler konusunda alabileceğiniz en kesin önlem yalıtım yaptırmaktır. Bu işe harcayacağınız miktar ilk başta gözünüze çok gelebilir. Fakat ileride yaşayacağınız rutubet kaynaklı sağlığın bozulması, eşyaların zarar görmesi gibi problemler düşünüldüğünde, harcayacağınız paraya kesinlikle değecektir.

Rutubetin Zararları Nasıl Giderilir?

Rutubet Nasıl Önlenir? - Rutubetin Zararları Nasıl Giderilir?
Rutubet Nasıl Önlenir? – Rutubetin Zararları Nasıl Giderilir?

Önlem almakta geç kaldınız ya da taşındığınız yeni evinizin zaten rutubet problemi olduğunu gördünüz. Rutubet nasıl önlenir konusundaki çözümleri uygulayamadınız.

Duvardaki rutubet nasıl giderilir, rutubet nasıl temizlenir, rutubetli ev nasıl temizlenir gibi sorularınıza çözüm olabilecek bir kaç tavsiye verebiliriz.

Fakat şunu unutmayın ki buradaki çözümler kısa süreli olacaktır. Mutlaka yukarıda anlattığımız rutubet nasıl önlenir konusunda sunduğumuz  önlemleri alarak rutubetin kaynağını ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Duvardaki Rutubet Nasıl Temizlenir?

Duvarlarınızda rutubetten kaynaklı küf meydana geldiyse, küfün büyüyüp sağlığınızı tehdit etmeden önce temizlemeniz gerekir. Bu temizliği kesinlikle ertelemeyin. Küflerden yayılan sporlar insan sağlığını ciddi manada etkileyen bakteriler taşırlar.

 • Öncelikle ağzınızı ve burnunuzu maskeyle ya da bir bezle kapatın ki küften havaya karışacak olan sporları solumayın. Elleriniz için de ameliyat eldiveni ya da bulaşık eldiveni kullanmanız sağlıklı olacaktır.
 • Daha sonra bir cam sil kutusuna (sprey püskürtme yapan herhangi bir kutu) bir miktar çamaşır suyu ve su koyun. Bu karşımı duvardaki küflü bölgeye yavaşça püskürtün. Küfler ıslandıktan sonra bir bez ya da sünger yardımıyla küflü bölgeyi iyice temizleyin.
 • Temizlediğiniz bölgeyi duvar zımparasyıla zımparalayın. Bu işlemden sonra ister sirke (beyaz sirke daha iyidir) ile isterseniz karbonat ile ovun. Bu işlem küfü oluşturan mantarların ölmesini sağlayacaktır. Bu konudaki en kesin çözüm ise çay ağacı yağıdır. Bu yağ doğal bir mantar ilacıdır. 2 çay kaşığı yağı 2 su bardağı suyla karıştırarak küften temizlediğiniz bölgeyi ovabilirsiniz.
 • Ovma işlmeninden sonra 10-15 dakika bekleyip duvarı kuru bir bezle silin.
 • Bu işlemlerden sonra mümkünse duvarınızı küf engelleyici boya ile boyayın.

Dolaplardaki ve Eşyalardaki Küf ve Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet nasıl önlenir konusunda çaresiz kalan, rutubet sorunu yaşayan evlerde dolaplar yeterli şekilde hava almadığından rutubet kokusu meydana gelecektir.

Bu koku dolabınızdaki giysilerinize sinebileceği gibi kumaş kaplı koltuklarınıza da sinebilir.

Naftalin kullanmak her ne kadar bir çözüm olsa da çoğu insan naftalin kokusunu sevmez. Ayrıca naftalinin insan sağlığına zararlı olduğu konusunda ciddi iddialar da mevcut.

Bu durumda dolabınızdaki rutubet kokusunu önlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Dolabınızı tamamen boşaltın. Geniş ağızlı bir tabak ya da benzeri bir tasa beyaz sirke dökün ve dolabınıza koyun. Dolabınızın kapaklarınızı iyice kapatın. Bir gün boyunca dolap kapaklarınız kapalı kalsın ve hiç açmayın.
 • 24 saatin sonunda kapaklarınızı açın ve dolap içerisinde normal temizliğinizi yaptıktan sonra elbiselerinizi yerleştirin.
 • Delikli kumaş (eski bir tül perde olabilir) içerisine bir miktar karbonat koyun ve kese şekline getirerek ağzını bağlayın. Bu şekilde dolabınızın büyüklüğüne göre 2-3 kese işinizi görecektir. Bu keseleri dolabınızın arka taraflarına yerleştirin. Ayda bir kere bu keselerin içindeki karbonatları yenileyebilirsiniz.
 • 2-3 ayda bir dolabın içini sirkeli su ile temizlemeniz de rutubet kokusunu engelleyecektir.
 • Kumaş kaplı koltuk ya da oturma gruplarınız içinse, bir miktar karbonat ile kumaşları ovmanız, rutubet kokusunu yok edecektir.

Elbiselerdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Elbiselerin rutubet kokmasının sebebi, evdeki rutubet probleminin yanı sıra, elbiselerin tam kurumadan katlanıp konması ya da çamaşır makinası kaynaklı olabilir.

Elbiselerdeki rutubet kokusunu gidermek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Ayda bir kere çamaşır makinanızı, deterjan kısmına bir çay bardağı sirke koyarak boş olarak çalıştırın. Bu, makinanız içerisindeki küf oluşumunu giderecektir.
 • Makinanızda çamaşır yıkarken, deterjanınızın kullanma talimatlarına mutlaka bakın. Aşırı deterjan kullanımı da elbselerinizin küf kokmasına neden olabilir.
 • Çamaşırlarınızı iyice kurumadan dolabınıza yerleştirmeyin.
 • Küf kokusu sinmiş elbiselerinizi güneşli bir havada asarak iyice havalandırın. Daha sonra elbiseniz ütülenebilir ise, ütü suyuna az bir miktar çamaşır yumuşatıcı ekleyerek, elbiselerinizi ütüleyin. Eğer ütülenmeyecek durumda iseler marketlerden temin edebileceğiniz kumaş kokuları geçici bir çözüm sunacaktır.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend