Parke Nasıl Temizlenir: Laminat Parkeler Nasıl Temizlenir

Modern görünümü, ısı yalıtımı ve ev temziliği konusundaki kolaylığı nedeniyle son yıllarda laminat parke kullanımı olduça arttı. Artık yeni yapılan yapılar içinde parkesiz ev görmek mümkün değil. Parke kullanımının yaygınlaşması, parke nasıl temizlenir konusunda da bizleri araştırmaya itmektedir.

Parke temizliği, diğer zemin kaplama yöntemlerine kıyasla daha kolaydır. Laminat parkeler yapıları gereği kir tutmazlar. Yazımızda parkeler nasıl temizlenir, laminat parke lekeleri nasıl çıkar, parkeleri parlatmak için ne yapmalı, parkeden mum lekesi nasıl temizlenir, laminat parke üzerindeki boya nasıl temizlenir gibi sorulara çözüm olabilecek yöntemlere, pratik ipuçlarına yer verdik.

Dilerseniz parke nasıl temizlenir [Pratik Özet] başlığından parke temizleme konusundaki yöntemleri özet şeklinde okuyabilir, dilerseniz içerik başlıkları kısmındaki ilgili başlıklara tıklayarak daha parkeler nasıl temizlenir konusunda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parke Nasıl Temizlenir? [Pratik Özet]

  1. Laminat parke temizliği kolaydır. Düzenli genel temizlik ile parkelerinizin temizliğini yapabilirsiniz.
  2. Parkelerde su lekesi kalmaması için, temizlik bezi olarak mikrofiber bez tercih edilebilir. Ayrıca parkeleriniz uzun ömürlü olması için temizlik sonrası parkeler iyice kurulanmalıdır.
  3. Laminat parke temizliğinde, parkelerin nemli kalmaması, uzun süre suyla temas halinde bulunamaması gerekir.
  4. Genel parke temizliğinde parkelerin elektrikli süpürge ile vakumlanıp, nemli bir mikrofiber bezle silinmesi yeterlidir.
  5. Laminat parkedeki mum lekesini çıkarmak için, ütünüzün şok buhar işlevini kullanabilirsiniz.
  6. Parke üzerindeki boya lekelerini çıkarmak için amonyakla lekeyi yumuşatıp, tiner veya aseton ile lekeye müdahale edilebilir. Fakat işlemi hızlıca yapmak gerekir.
  7. Parkelerin parlaması için ayda bir kere arap sabunu ve bir fincan sirke karışımı ile parkeler silinebilir. Evde parke cilalaması da bu şekilde yapılmış olur.

Genel Parke Temizliği | Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Genel Parke Temizliği | Laminat Parke Nasıl Temizlenir?
Genel Parke Temizliği | Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Laminat parkeler nasıl temizlenir konusuna geçmeden önce, bu tür parkelerin yapımında kullanılan malzemeyi bilmekte fayda var. Laminat parkeler, selüloz (yani kağıdın ham maddesi) ve ağaç reçinesinden yapılmaktadırlar. Bu nedenle bu parkeler, suya karşı hassas malzemelerdir. Uzun süre suyla temas halde bulunmaları, parkelerin yıpranmasına yol açacaktır.

Bu nedenle parke temizliğinde bol su kullanmaktan kaçınılmalı, kullanılan bezin ıslak değil nemli olmasına dikkat edilmelidir.

Laminat parkeler, halı veya kilimler gibi toz ve leke tutmayacakları için, haftada bir ya da iki kez elektrik süpürgesiyle vakumlanıp, mop ya da mikrofiber bez ile toz alınması yeterli olacaktır. Fakat laminat parke nasıl temizlenir konusunda dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var:

1- Elektrik süpürgesiyle vakumlama yaparken, makinenin tekerlekli ve fırçasız aparatı kullanılmalıdır. Diğer aparatların ve aparat ucundaki fırçanın parkeyi çizme ihtimali bulunmaktadır.

2- Normal telli süpürgelerin sert yapısı parkeleri çizmeye oldukça müsaittir. Bu nedenle telli süpürge ile temizleme işleminden kaçınmak gerekir.

3- Temizleme bezi olarak mikrofiber bez kullanmak uygun olacaktır. Bezin ıslak değil nemli olması önemlidir. Eğer temizlik için vileda kullanacaksanız, viledayı kovada iyice sıktığınıza emin olun. Temizleme yaparken de vileda bağlantı noktasının parkeye temas etmemesine özen gösterin.

Laminat Parke Lekeleri Nasıl Çıkar?

Laminat Parke Lekeleri Nasıl Çıkar?
Laminat Parke Lekeleri Nasıl Çıkar?

Parke nasıl temizlenir konusunda genel temizlik haricinde parke üzerinde oluşan lekelerde laminat parke üzerindeki boya nasıl temizlenir, parkeden boya nasıl temizlenir, parkeden mum nasıl temizlenir, laminat parkeden silikon nasıl temizlenir gibi sorulara neden olacak problemler de ortaya çıkabilir.

Bunlar gibi problemler için bir kaç parke lekeleri temizleme ipuçlarını aşağıya sıraladık. İşlemleri yaparken hassas davranmaya ve hızlı olmaya dikkat etmeniz sağlıklı olacaktır.

Parkeden Mum Nasıl Temizlenir?

Genelde elektrik kesintilerinden sonra ortaya çıkan bu problem için parke nasıl temizlenir konusunda ütünün buhar gücünü kullanacağız.

1- Ütünüze su doldurarak en yüksek sıcaklığa ve şok buhar ayarına getirin.

2- Elinize bir ıslak mendil alın.

3- Ütüyü mum lekesinin üzerine, parkeye ve mum lekesine değmeyecek kadar paralel olarak yaklaştırın.

4- Varsa ütünüzün şok buhar düğmesine basarak lekeye buhar verin. Mum eriyip sıvılaşana kadar işleme devam edin.

5- Mum erir erimez hızlı bir şekilde ıslak mendil ile lekeyi temizleyin.

6- Lekeyi temizledikten sonra prkenin üzerini iyice kurulayın.

Parkeden Silikon Nasıl Temizlenir?

Parke nasıl temizlenir konusunda parkeye yapışan silikonları temizlemek oldukça basittir. Parkenin yapısı, silikonun emilmesini engelleyeceği için silikon lekesiyle uğraşmak zor değildir.

Parkeye damlayan silikon kurumamışsa, ıslak mendille kolayca temizleyebilirsiniz. Kurumuş ise parmaklarınızı kullanarak kuruyan silikonu rahatlıkla çekip almanız mümkün.

Silikonu temizlediğinizde parkenizde iz kalmışsa, normal bir silgiyle nazik hareketlerle bu izlerden kurtulabilirsiniz.

Laminat Parke Üzerindeki Boya Nasıl Temizlenir?

Parkeden boya nasıl temizlenir, laminat parke üzerindeki boya lekesi nasıl çıkar konusunda biraz daha işimiz zor. Parke nasıl temizlenir sorusunda asıl amaç mümkün olduğunca parkeye zarar vermeyen yöntemlere başvurmaktır.

Parkeye boya damlaması problemini çözerken malesef parkeye zarar verebilecek kimyasallara başvurmak zorundayız. Bu durumu bertaraf etmek için boyanın parkede kurumasına izin vermemek işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Su bazlı boyaların parkeden temizlenmesi aslında oldukça kolaydır. Nemli bir bez ya da ıslak mendille su bazlı boya lekeleri parkelerden kolaylıkla çıkacaktır.

Plastik boyalarda ise uygulanacak işlemin hızlıca yapılması önemlidir. Kurumuş plastik boya lekesini çıkarmak için leke üzerine biraz amonyak dökülür. Boya biraz yumuşayınca bezle emdirilir. Daha sonra lekenin üzerine bebek pudrası serpilir. Eter, tiner ya da asetona bandırılmış bir bezle kalan leke de temizlenir. Leke çıkana kadar işlemler tekrar edilir.

Evde Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Evde Parke Cilası Nasıl Yapılır?
Evde Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Yıllarca kullanılabilinen parkeler, eğer uygun bir temizleme ve bakım uygulanmazsa bir zaman sonra eski parlaklıklarını kaybederler. Parke cilalama işlemi evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle pek mümkün değildir. Çünkü bunun için özel malzeme ve ekipmanlar gereklidir.  Bunların temini ve uygulanması hem pahalı hem de zor bir işlemdir.

Fakat parke temizliğinde bir kaç noktaya dikkat edildiğinde, uzun yıllar boyunca parke cilalanmasına gerek duyulmaz.

Parkelerinizin ilk günkü gibi pırıl pırıl parlamasını istiyor, parkeleri parlatmak için ne yapmalı, mat parkeler nasıl parlatılır diye soruyorsanız cevabımız arap sabunu.

Öncelikle parkede iz kalmaması için parke temizliğinde mutlaka mikrofiber bez ya da mop kullanmanızı öneririz. Ayrıca temizlik sonrası nemli bölge kalmaması için kuru bir bezle parkelerinizi kurulamak, hem su lekelerinin oluşmasını engelleyecek hem de parkelerinizin ömrünü uzatacaktır.

Parkelerinizin parlaklığını koruması için de, ayda bir kez arap sabunu ve sirke karışımıyla parkelerinizi silmeniz yeterli olacaktır. Parke temizliğinde sirke kullanında aşırıya kaçmamak gerekir. Sirkedini asidik yapısı, aşırı kullanımda parkenizin aşınmasına yol açabilir.

Bir kova suda jel ya da sıvı arap sabunu eritip içerisine bir fincan sirke, mümkünse beyaz sirke koyun. Mikrofiber bez ile silme işlemini uygulayın. Temizlik bitince yine kuru bir mikrofiber bez ile cilalarmış gibi kurulama işlemini yapın. Parke nasıl temizlenir konusunda evde parke cilasını bu şekilde yapabilirsiniz.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend