Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar: Kot | Renkli | Beyaz | Siyah | Kadife

Söz konusu yağ lekeleri olduğunda pantolonlarınız bu problemden en çok etkilenen giysilerimizdendir. Yemek yerken, boya badana yaparken, araba tamir ederken pantolana yağ bulaşması bazen kaçınılmaz olup, sinir bozabiliyor. Bu da bizleri pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar sorununa çözüm bulmaya itiyor.

Doğru yöntemler uygulandığında pantolondan yağ lekesi çıkarmak sanıldığı kadar dert edilecek bir durum değildir.

Yazımızda pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar, kot pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar, yağ lekesi pantolondan nasıl çıkar, keten pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar, yağ lekesi kot pantolondan nasıl çıkar, pantolondan yağlı boya lekesi nasıl çıkar, kumaş pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevaplarına detaylıca yer vermeye çalıştık.

Pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar [Pratik Özet] kısmından pantolondan yağ çıkarma yöntemlerini özet halinde okuyabileceğiniz gibi, içerik başlıkları kısmından sorununuza uyguın başlığa tıklayarak pantolondan yağ lekelerini çıkarma işlemleri için sunduğumuz pratik çözümlerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar [Pratik Özet]

1- Yağ lekeleri için hız ve ilk müdahale çok önemlidir. Leke oluşur oluşmaz tuz, karbonat, bebek pudrası veya mısır nişastası gibi yağ emici özelliği bulunan maddeler lekenin üzerine dökülür. 15-20 dakika bekledikten sonra kaşık yardımıyla kalıntılar temizlenir.

2- İkinci aşama olarak lekeye bulaşık deterjanı ile müdahale edilebilir. Lekeli kısma bir mikta bulaşık deterjanı dökülerek, eski bir diş fırçası yardımıyla fırçalanır.

3- Pantolonun etiketindeki yıkama talimatlarına göre makinede normal bir şekilde yıkanır.

4- Kurutma için kurutma makinesi kullanılmaz. Asarak kurutulur.

5- Pantolondaki kurumuş yağ lekeleri için karbonat kullanılabilir.

6- Eğer zorlu bir leke ise karbonat işleminden sonra beyaz sirke de denenebilir.

7- Pantolondaki yağlı boya lekeleri için ise tiner yerine amonyak kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar – İlk Müdahale

Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar - İlk Müdahale
Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar – İlk Müdahale

Kot pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar, keten patolondan yağ lekesi nasıl çıkar, pantolondan yağlı boya lekesi nasıl çıkar, pantolondan araba yağı, motor yağ lekesi nasıl çıkar gibi problemlerde yağ lekesinin kalıcı olmaması, kolayca çıkarılabilmesi için hız ve ilk müdahale çok önemlidir.

Pantolnunuza hangi tür yağ bulaşırsa bulaşsın farkettiğiniz anda ilk aklınıza gelen tuz bulmak olsun. Tuzu oluşan yağ lekesinin üzerine korkmadan boca edip, elinizle tuzun üzerine hafifçe bastırıp leke üzerinde dağılmasını sağlayın.

Tuz, yağı emerek pantolon kumaşının derinlere işlemesine engel olacak, bir sonraki müdahalede işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Tuz alternatifi olarak mısır nişastası, karbonat ya da bebek pudrası da kullanabilirsiniz.

Tuzu döktükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra bir kaşık, meyve bıçağı gibi sert bir cisimle tuz parçalarını nazikçe kazıyın. Kesinlikle su veya nemli bir bezle lekeye müdahale etmeyin. Bu yağın kumaşa daha fazla yayılmasına neden olur.

İlk müdahaleyi yaptıktan sonra kumaş türü ne olursa olsun pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar sorununu başarıyla çözmek oldukça kolaylaşacaktır.

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar – Bulaşık Deterjanı

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar - Bulaşık Deterjanı
Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar – Bulaşık Deterjanı

Tuz ya da alternatif maddelerle ilk müdahalemizi yaparak pantolona bulaşan yağ lekesini büyük oranda temizlemiş olduk. Bu yöntemden sonra az da olsa pantolonunuz üzerinde yağ lekesi kalacaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek pantolondaki yağ lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

1- Yağlı leke üzerine bir mikta bulaşık deterjanı ve bir iki damla ılık su dökün. Parmağınızla hafifçe ovalayın.

Limon içermeyen sade bir bulaşık deterjanı tercih etmeniz giysileriniz için daha sağlıklı olacaktır.

2- Eski ve yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla, kumaşa zarar vermeden nazikçe lekeli bölgeyi fırçalayın. Bu işlemi hem lekenin üzerine hem de pantolonun iç tarafında lekeye karşılık gelen yere yapmaya dikkat edin.

3- Pantolonunuzun etiketindeki yıkama talimatlarına uyarak pantolonunuzu makinenizde yıkayın.

4- Pantolonunuzu doğal yöntemlerle kurutun. Eğer kurutma makinasında yüksek ısıya maruz bırakırsanız, leke tam çıkmamışsa kalıcı olacaktır. Doğal olarak kurutursanız, tam çıkmayan lekeyi ikinci bir müdahale ile tamamen yok edebilirsiniz.

5- Eğer leke tam olarak çıkmamışsa ikinci bir müdahale olarak beyaz sabun veya beyaz sirke de deneyebilirsiniz.

Kurumuş Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar – Karbonat

Kurumuş Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar - Karbonat
Kurumuş Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar – Karbonat

Kot pantolondan kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar, kurumuş yağ lekesi pantolondan nasıl çıkar gibi problemlerin çözümü, taze oluşmuş yağ lekesine göre biraz daha zordur.

1- Bir mevye bıçağı yardımıyla kurumuş yağlı bölgeyi kumaşa zarar vermeden mümkün olduğunca kazımaya çalışın.

2- Bir miktar karbonatı lekeli bölgeye serpiştirin. Bir iki damla su damlatarak eski bir diş fırçasıyla hafifçe ovalayın.

3- Bu şekilde 15-20 dakika kadar bekleyerek lekenin kabarmasını sağlayın.

4- Lekeli kısmın üzerine normal bir bulaşık deterjanı sürerek pantolonu hafifçe çiteleyin.

5- Etiketteki yıkama talimatlarına uyarak pantolonunuzu makinenizde normal bir şekilde yıkayıp, asarak kurutun.

Pantolondan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar – Amonyak

Pantolondan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar - Amonyak
Pantolondan Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar – Amonyak

Kot pantolondan yağlı boya lekesi nasıl çıkar gibi problemler için de çözümümüz amonyak.

Genelde giysilerdeki yağlı boya lekelerinin çıkarılmasında tiner önerilir. Fakat tiner güçlü bir kimyasal madde olduğu için kumaşları ağartma gibi bir riski vardır. Ayrıca tinerin yanıcı olması, uzun süre solunmasının sağlığı olumsuz etkilemesi gibi sebeplerle kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Pantolondaki yağlı boya lekeleri için amonyak daha doğal bir çözüm olacaktır. Eğer yağlı boya lekesi yeni oluşmuşsa meyve bıçağı gibi sert bir cisimle boyanın fazlalığını kumaşa dağıtmadan alın.

Lekeli kısma bi mikta amonyak dökerek 15 dakika kadar bekleyin. Mümkünse ecza dolaplarınızda bulunan alkole batırılmış bir bez ile lekeli kısmı silerek temizlemeye çalışın.

Eğer alkol bulamazsanız ağartıcı içermeyen bir çamaşır deterjanı ve ılık su ile lekeyi çitileyin. Daha sonra pantolonunuzu makinenizde normal bir şekilde yıkayıp asarak kurutun.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend