Orkide Tohumu Ne Zaman Ekilir? | Orkide Ekim Zamanı

Orkide insanlar tarafından en çok sevilen bir çiçek türüdür. 35 bin üzerinde türü bulunur. Bazı türleri tropik ormanlarda ağaçların üstlerinde bazıları da dağlık alanlarda toprakta yetişmektedir. Uzun ömürlü olması ve her yıl çiçek açması, evde yetiştirilebilecek en güzel çiçek konusunda tercih sebebidir. Uygun tür seçimi ve orkide tohumu ne zaman ekilir konusuna dikkat edildiği zaman, evde orkide yetiştirmek, sanıldığı kadar zor değildir.

Yazımızda orkide ne zaman ekilir sorusuna ve orkide bakımı ile ilgili bir kaç ipucuna değindik. İsterseniz orkide tohumu ne zaman ekilir [Pratik Özet] kısmından orkide ekim zamanı hakkında özet bilgilere ulaşabilir, dilerseniz içerik başlıklarına tıklayarak konu hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.

Orkide Tohumu Ne Zaman Ekilir? [Pratik Özet]

 1. Satın alınan orkidenin türü, orkide ekim zamanını da etkilemektedir. Ülkemizde genel olarak Phalaenopsis türü orkideler satılmaktadır.
 2. Bu tür için orkide ekim zamanı ve saksı değişimi için Mayıs ayı en uygun aydır.
 3. Orkideler nemli ortamları severler. %40 ile %70 nem oranına sahip ortamlar orkideler için uygundur.
 4. Ev içindeki sıcaklık farkı 8-10 dereceyi geçmemelidir.
 5. Orkideler çok sulanmamalı, toprağın kurumasına da müsade edilmemelidir.
 6. Orkideler için özel olarak hazırlanmış topraklar kullanılmalıdır.

Orkide Ekim Zamanı | Orkide Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Orkide Ekim Zamanı | Orkide Tohumu Ne Zaman Ekilir?
Orkide Ekim Zamanı | Orkide Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Aslında orkide tohumu ne zaman ekilir sorusu, evde orkide çoğaltımı yapanları ilgilendiren bir sorudur. Bu çoğaltım işlemi ev ortamında çok zordur. Çiçekçilerden saksılarda yetiştirmek üzere aldığınız hazır orkideler, ya labaratuar ortamında ya da seralarda özel koşullarda çoğaltılmışlardır. Evde orkide çoğaltımı zor bir işlem ve ayrı bir konudur.

Burada esas soru, orkide ne zaman alınıp saksıya dikilmeli ve saksı değişimi için hangi zamanın uygun olduğudur.

Mayıs ayı, satın alınan orkide ne zaman ekilir sorusunun cevabıdır. Eğer bir orkide satın alıp evde yetiştirmek istiyorsanız, bunu Mayıs ayında yapmanız uygun olacaktır. Tabi bu zaman dilimi, satın aldığınız orkide türüne göre değişiklik gösterebilir. Ülkemizde genel olarak satılan orkide türleri için Mayıs ayı, orkide tohumu ne zaman ekilir, orkide ne zaman dikilir, orkide hangi ayda ekilir, orkide saksısı ne zaman değiştirilir gibi konular için uygun bir aydır.

Orkide Bakımı ile İlgili İpuçları

Orkide Bakımı ile İlgili İpuçları - Orkide Ne Zaman Ekilir
Orkide Bakımı ile İlgili İpuçları – Orkide Ne Zaman Ekilir?
 1. Ev ortamı %40 ile %70 arasında bir nem oranına sahip olmalıdır.
 2. Ev içindeki sıcaklık farkı 8-10 dereceyi geçmemelidir.
 3. Doğrudan güneş ışığına bırakılmamalıdır. Doğrudan ışık almayan, bol ışıklı, kısmen serin, rüzgarsız ortamlar orkideler için uygundur.
 4. Orkidenin bulunduğu ortam güzdüzleri 18-29 derece, geceleri ise 13-18 derece sıcaklık değerlerinde olmalıdır.
 5. Orkide toprağı sürekli nemli kalmalıdır. Toprağın kurumasına müsade edilmemeli ayrıca çok ıslak tutulmamalıdır.
 6. Bitki gövdesi suyla temas etmemelidir. Püskürtme araçlarıyla üç günde bir sabah saatlerinde, ılık yağmur suyu ya da memba suyu ile toprağı sulanabilir. Suyun kireç ve tuz içermemesine dikkat edilmelidir.
 7. İki yılda bir saksı değişimi yapılabilir.
 8. Orkide toprağı hindistan cevizi lifleri, ağaç kabukları, sphagnum yosunu, odun kömürü kırıntıları, perlit, pomza, strafor köpük topları gibi havalanma kapasitesi yüksek, çabuk çürümeyen malzemelerden oluşmalıdır.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend