Mürekkep Lekesi: Kesin Çözüm! Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Eğitim ve baskı sektörleri çalışanları ve çocuklu ailelerin müzdarip olduğu mürekkep lekesi, doğası gereği inatçı bir leke olarak mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunu beraberinde getiriyor.

Fakat mürekkep lekesini sorun haline getirmenize gerek yok !

Bu yazıda anlattıklarımız ile;

[highlight]1-[/highlight] Her türlü kumaş, deri, ahşap eşyalar ve duvarlarınızdaki mürekkep lekesi ile nasıl kolaylıkla başa çıkabileceğinizi;
[highlight]2-[/highlight] Eşya ve kumaş türüne göre hangi yöntemlerin kesin sonuç vereceğini
[highlight]3-[/highlight] Mürekkep lekesi çıkarırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini

pratik bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Dilerseniz direkt mürekkep lekesi nasıl çıkar [Pratik Özet] kısmına gidebilir ve mürekkep lekesi adına yazıda geniş çaplı anlatılan tüm önerileri özet şeklinde okuyabilir,

Dilerseniz de hemen altta bulunan mürekkep lekesi nasıl çıkar içeriği için oluşturulmuş içerik başlıkları kısmı aracılığı ile mürekkep lekesi adına yazdığımız tüm bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar [Pratik Özet]

1- Her eşya ve kumaş türüne göre farklı mürekkep çıkarma yöntemleri olduğu unutulmamalıdır.
2- Mürekkep lekesine kesinlikle sıcak suyla müdahale edilmemelidir.
3- Kumaşlar için uygulanan yöntem ne olursa olsun, lekeyi silmek ve ovalamak yerine, emici bir bez yardımı ile bastırıp tampon uygulayarak, bezin mürekkebi emmesi sağlanmalıdır.
4- Mürekkep lekesine mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmesi, mürekkep lekesinden kurtulma şansını arttırır.
5- Mürekkep lekesi yeni oluşmuşsa, mürekkep daha ıslakken, lekeli bölgeye bebek pudrası dökülmesi, mürekkebin emilmesini sağlayarak iz kalma olasılığını azaltır.
6- Mürekkep lekesini elden, tenden çıkarmak için domates kullanabilirsiniz.
7- Deri eşyalarınız için arap sabunu ya da süt-sirke karışımı kullanmak etkili bir çözümdür.
8- Gömlek, pantolon gibi kumaş türü giysilerinizde beyaz sirke, rubbing alkol ve sıcak süte yatırma yöntemi işe yaramaktadır.
9- Kumaş kaplı koltuklarınız için limon kolonyası ya da limon suyu kullanabilirsiniz.
10- Ahşap mobilyalarınızdaki mürekkep lekeleri için domates veya diş macunu işe yarar bir yöntemdir.
11- Halınızdaki mürekkep lekeleri için süt ve mısır nişastası karışımı etkili olabilmektedir.
12- Duvarlarınızdaki mürekkep lekeleri için ise karbonat ya da saç spreyi etkili temizlik araçlarındandır.

Yazımızın devamında mürekkep lekesi konusunda detaylı ipuçları, mürekkep lekesi elden nasıl çıkar, mürekkep lekesi deriden nasıl çıkar, mürekkep lekesi gömlekten nasıl çıkar, mürekkep lekesi koltuktan nasıl çıkar, ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi sorularınızın detaylı cevaplarını bulabilirsiniz.

Öncelikle her eşya için farklı mürekkep çıkarma yöntemleri olduğu için, eşyalarımızı ve mürekkep çeşitlerini tanımak faydalı olacaktır.

Mürekkep Lekesi Çıkarmada Yöntem Belirleme

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? - Yöntem Belirleme
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? – Yöntem Belirleme

Mürekkep lekesi nasıl çıkar konusunda geçmeden önce uygun yöntemi belirleyebilmek için mürekkep, kumaş ve eşya türleri hakkında bilgi sahibi olmamız, mürekkep lekesi çıkarma yöntemi belirlememizde daha doğru bir yol izlememizi sağlayacaktır.

# Çünkü mürekkep lekesi çıkarma işlemi için her mürekkep türü ve kumaş türüne göre farklı yöntemler vardır.

Mürekkep lekesi çıkarma işleminde yöntem belirlerken, özellike giysi, mobilya, halı gibi işlenmiş eşyaların kumaş türlerine dikkat etmek gerekir.

Naylon, polyester, akrilik, asetat, likra, polyamid, elestan gibi kumaşlar, sentetik doğal olmayan kumaşlardır. Bu kumaşlar üzerindeki mürekkep lekesi için beyaz sirke kullanmak etkili olabilir.

Pamuklu, ipek, yün, sisal, keten, kaşmir, angora gibi kumaşlar da doğal liflerden üretilen kumaşlardır. Bu tür kumaşlardaki mürekkep lekesi, sentetik kumaşlara göre daha zor çıkmaktadır. Bunun sebebi ise bu tür kumaşların emici ve tutucu yapılarından kaynaklanmaktadır. Bu kumaşlardaki mürekkep lekesi için daha çok rubbing alkol (sürtünme alkol) kullanmak daha etkili bir çözüm sunmaktadır.

Tüm kumaş türleri için ise kumaşa zarar vermeyen sıcak süte yatırma yöntemi en kestirme çözüm olarak mürekkep lekesine çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Mobilyalarınızın ahşap, kumaş ya da deri kaplama özelliklerine göre de farklı yöntemler uygulamak gerekir. Ahşap için diş macunu, deri kaplamalar için arap sabunu, kumaşlar için ise limon kolonyası etkili olmaktadır.

Halılarınızın da sentetik ya da doğal liflerden örülmüş olması önemli bir unsurdur. Sentetikler için alkol, aseton gibi kimyasallar kullanmak halınıza zarar verecektir.

Duvarlarınız da boyar madde ile boyandığından kimyasal kullanımı, duvardaki boyanın ağarmasına neden olabilir. Karbonat gibi doğal yöntemler kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Duvar kağıtlarındaki mürekkep lekeleri için ise mürekkep silgileri kullanılabilir.

Diğer bir konu da mürekkep çeşitleri. Dolma kalem, pilot kalem gibi kalemlerde sıvı mürekkep kullanılır. Bu tür mürekkepler kalemin ucunu tıkamaması için içeriğinde boya maddesi bulundurmazlar. Kurumaları biraz daha geç olur. Boyar madde bulundurmamaları ve geç kurumaları, bu tür mürekkep lekesi çıkarma şansı daha çoktur. Hızlı müdahale edilirse mürekkep lekesi çıkarma işleminden sonra neredeyse hiç iz kalmaz.

Tükenmez kalem, keçeli kalem, yazıcı mürekkebi gibi baskı mürekkepleri için ise tutkallı ve tozlu mürekkep çeşitleri kullanılır. Bu mürekkep çeşitleri çabuk kurur ve boyar madde içerirler. Bu tür mürekkep lekelerinin çıkarılması sıvı mürekkeplere göre daha zordur. Fakat doğru müdahale ile bu tür mürekkep lekelerinden kurtulmak da mümkündür.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi çıkarma yöntemleri denildiğinde pahalı kimyasal temizlik maddeleri yerine kolaylıkla ulaşabileceğimiz, elimizin altında bulunan doğal ya da doğal olmayan pratik çözümlere başvurmak daha akıllıca olacaktır. Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır pratik bilgilere geçmeden önce şunları hatırlatmak isteriz:

# Mürekkep lekesine ne kadar kısa sürede müdahale ederseniz, lekenin iz bırakma ya da kalıcı olma şansı o kadar azalır.

# Her mürekkep türüne ve kumaş ya da eşya türüne göre farklı yöntemler uygulanmalıdır.

# Mürekkep lekesine kesinlikle sıcak suyla müdahale edilmemelidir.

# Mürekkep lekesine müdahale için emiciliği yüksek metaryeller (havlu, kağıt havlu, sünger vs.) kullanılmalıdır.

# Mürekkep lekesini çıkarmak için uygulayacağınız maddeyi lekenin dışına taşacak şekilde sert bir şekilde ovarak kullanmamalısınız.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı, mürekkep türü, kumaş ve eşyaya göre değişeceği için uygulmanız gereken yöntemleri tek tek ele alalım.

Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi ile ilgili en çok başımıza gelen problem elimize bulaşan mürekkep lekesidir. Tükenmez kalem lekesi nasıl geçer konusunda mürekkep elimize bulaşmışsa, çok kolay ve pratik bir yöntem ile bu sorunu giderebiliriz.

Genelde mürekkep ele bulaşır bulaşmaz silinip sabun ile yıkandığında mürekkep lekesinden hemen kurtulabilirsiniz. Fakat mürekkep elinizde kurumuş ise yapmanız gereken;

Bir domatesi ikiye bölün. Elinizdeki mürekkepli kısmı domatesin içiyle bir güzel ovalayın. Domatesin içeriğindeki asit, mürekkep lekesini söküp alacaktır.

# Domates ile müdahale, mürekkep lekesi tenden nasıl çıkar konusunda bir çözümdür. Kumaşlarınız üzerinde bu yöntemi denemeyiniz.

Bu yöntem dışında ele bulaşan mürekkep lekesini poza da denilen sünger taşıyla ovalayarak da çıkarabilirsiniz. Ayrıca aseton, metil veya etil alkol, alkol bazlı traş losyonları ya da saç spreyleri de mürekkep lekesi elden nasıl çıkar konusunda çözüm sunabilen alternatiflerdir.

Mürekkep Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?

Deri koltuk ya da oturma grubu, deri ceket, deri çanta, deri kılıf gibi eşyalarınıza bulaşan mürekkep lekelerinde oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü bu tür eşyalarda işlenmiş deri kullanılır ve yanlış bir müdahalede eşyanıza telafisi mümkün olmayan zararlar verebilirsiniz.

# Kaliteli deri eşyaların kullanma kılavuzlarında mürekkep lekesi ile ilgili mutlaka bir açıklama mevcuttur. Pahalı deri eşyalarınız için kullanma kılavuzunda belirtilen mürekkep çıkarma yöntemlerini uygulamanız daha doğru olacaktır.

Deri eşyalarınıza zarar vermeden mürekkep lekesi nasıl çıkar, deri koltuktan mürekkep lekesi nasıl çıkar konusunda uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

1- Elinizin altında mürekkep silgisi ya da cd kalemi varsa, mürekkep silgisi ya da cd kaleminin arkasındaki silgi ile mürekkep lekelerine müdahale etmeyi deneyebilirsiniz.

2- Deri eşyanızdaki mürekkep lekesini çıkartmak için arap sabunu kullanabilirsiniz. Bu sabun deriye zarar veren bileşikler içermez. Yumuşak nemli bir beze az miktarda arap sabunu sürerek mürekkep lekeli bölgeyi hafif sert bir şekilde ovalayın.

3- Aseton içermeyen oje sökücü makyaz malzemesi de derideki mürekkep lekelerini çıkarmada etkili olmaktadır. Yumuşak bir bez ya da havluya bir miktar aseton içermeyen oje sökücü döküp mürekkep lekeli kısmı fazla bastırmadan silin.

4- Derideki mürekkep lekesi için süt ve sirke karşımı da kullanabilirsiniz. Yarımşar bardak süt ve sirkeyi bir kapta karıştırın. Yumuşak bir bez ya da havluyla bu karışımı ıslatarak hafif sert bir şekilde lekeleri silin. Bu karışım da deriye zarar verecek bileşikler içermediğinden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5- Deri eşyanıza zarar vermeden diş macunu kullanarak da mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz. Öncelikle bulaşık deterjanı ve suyla nemlendirilmiş bir bezle mürekkep lekesini silerek yumuşatın. Yumuşak telli bir diş fırçasına jel olmayan normal bir diş macunu sıkın. Lekeli bölgeyi hafifçe fırçalayın. Son olarak bir pamuk yardımı ile lekeli bölgeyi güzelce silin.

6- Saç spreyleri de deri üzerindeki mürekkep lekelerini çıkarmada etkili bir yöntemdir. Fakat spreyin içeriğindeki bazı maddeler deri eşyanızı ağartabilir; iyi silinmezse deride çatlaklar meydana getirebilir.

# Oje sökücü, diş macunu, saç spreyi gibi kimyasal malzemelerle yaptığınız müdahalelerde eğer derinizde parlaklık kaybı ya da hafif çatlaklar meydana geldiyse, sorunlu bölgeye vazelin sürerek problemi aşabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi beyaz gömlekten nasıl çıkar, mürekkep lekesi pantolondan nasıl çıkar, mürekkep lekesi kot pantolondan nasıl çıkar, kumaştaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi polardan nasıl çıkar yani kısacası mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar sorularına çözüm olarak sizlere bir kaç pratik ipucumuz var.

Burada önemli olan gömlek, pantolon gibi kumaştan yapılmış tekstil ürünü giysilerinizin ne tür kumaştan yapıldığı. Bu konuya yukarıda değinmiştik. Kumaştaki mürekkep lekelerine müdahale etmeden önce şunları tekrar hatırlatmak isteriz:

# Kumaştaki mürekkep lekesine kesinlikle sıcak suyla müdahale etmeyin. Bu durum mürekkebin kumaşa yayılmasından başka bir işe yaramayacaktır.

# Lekeye kesinlikle ovarak müdahale etmeyin. Emici bir bezle tampon uykulayarak yani hafifçe bastırarak mürekkebin bez tarafından emilmesini sağlayın.

Kumaş türlerine göre mürekkep lekesi nasıl çıkar konusunda önerilerimiz şunlardır:

1- Mürekkep giysinize yeni dökülmüşse ve üzerinizden çıkaramayacak durumdaysanız yapabileceğiniz tek şey mürekkebin olabildiğince emilebilmesi için talk pudra dediğimiz bebek pudrası dökmektir. Sonraki müdahaleye kadar lekenin çıkma şanısını arttırır. Eğer bebek pudrası yoksa bir parça pamuk ya da ıslak mendil ile lekenin üzerine bastıra bastıra mürekkebin emilmesini sağlayın. Kesinlikle mürekkebi silerek çıkarmaya çalışmayın.

2- Hangi kumaş türü olursa olsun öncelikle mürekkep lekeli giysinizi havlu, havlu kağıt, sünger gibi emici özelliği bulunan eşyalar üzerine yüz üstü yatırın. Buradaki amaç, mürekkep lekesinin eşyanızdaki döküldüğü yerden başka yerlere yayılıp lekenin büyümemesini sağlamaktır.

3- Naylon, polyester, akrilik, asetat, likra, polyamid, elestan gibi kumaşlar, sentetik doğal olmayan kumaşlardaki mürekkep lekeleri için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu beyaz sirkeye bandırarak lekenin üzerine bastıra bastıra mürekkebi emdirin. Ovalamayın, silmeyin. Bu işlemi olabildiğince tekrarladıktan sonra giysinizi ılık suda çamaşır makinası ya da elde yıkayın.

4- Bu tür sentetik kumaşlar için diğer bir yöntem de lekeli kumaşı ılık sütte bekletmektir. Kumaşı 30 dakika beklettikten sonra ılık suda giysinizi yıkayın. Eğer leke çıkmazsa leke üzerine bir miktar limon suyu döküp beş dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkamayı deneyebilirsiniz.

5- Pamuklu, ipek, yün, sisal, keten, kaşmir, angora gibi doğal liflerden üretilen kumaşlar için ise evlerimizdek ecza dolaplarında bulunan ya da eczanelerden temin edebileceğimiz rubbing alkol (sürtünme alkol) oldukça etkili sonuçlar vermektedirler. Giysinizi havlu ya da kağıt havlu gibi emici bir eşyanın üzerine yatırın. Bir parça pamuğa batıracağınız alkolü lekeli bölgeye bastırarak mürekkebin emilmesini sağlayın. Daha sonra deterjan ve ılık su ile elde ovalayarak durulayın.

6- Bu tür doğal liflerden üretilen kumaşlardaki mürekkep lekesini çıkartmak için karbonat, sirke ve bulaşık deterjanı karışımı da uygulayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı karbonat, bir çay kaşığı sirke ve az miktarda bulaşık deterjanını macun haline getirip kumaştaki lekenin bulunduğu yerine hem altına hem üstüne sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra macunu kaşık yardımıyla giysiden sıyırın. Ilık su ve deterjan ile ovalayarak lekeli bölgeyi durulayın.

7- Mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusuna çözüm olarak ispirto da önerilmektedir. Fakat ispirtodaki boyar madde mürekkep kadar etkili olmasa da giysilerinizde izler bırakabilir. Bu sebeple önermiyoruz.

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, kumaş mobilyalardaki mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi sorularınızın çözümü gayet basit. Bunun için arap sabunu, limon kolonyası veya saç spreyi kullanacağız.

1- Kumaş kaplı koltuk ya da mobilyalarınızdaki mürekkep lekesini çıkarmak için bir miktar arap sabununu nemli bir bez yardımıyla lekelerin olduğu yere yedire yedire sürün. 5 dakika bekledikten sonra bulaşık süngeri ile bastıra bastıra ılık suyla durulayın.

2- Diğer bir yöntem ise limon kolonyasıdır. Lekenin olduğu bölgeye limon kolonyası dökün. Bir sünger ya da havlu yardımı ile bastıra bastıra çözülen mürekkebi emdirin. Limon kolonyası yoksa, bir parça pamuğa damlattığınız limon suyu ile de lekeye müdahale edebilirsiniz.

3- Eğer koltuklarınız deri ise lekenin bulunduğu bölgeye saç spreyi sıkarak biraz bekleyin. Daha sonra kuru bir bezle lekeli bölgeyi silin. Saç spreyi yoksa ecza dolaplarınızdaki saf alkol ya da aseton içermeyen oje çıkartıcılar da iş görecektir. Deri koltuklarınızdaki mürekkep lekeleri için beyaz sirke de kullanabilirsiniz.

Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Ahşaptan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap mobilyadaki mürekkep lekesi, mobilyadaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, ahşap masadan mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi soruların çözümü için diş macunu, beyaz sirke, domates, aseton ya da tiner kullanabilirsiniz.

1- Ahşap mobilyalar genelde vernik ile kaplıdır. Tükenmez kalem vb. sert uçlu kalemlerle bastırılarak bulaşmış mürekkep vakalarında mürekkep temizlenebilir fakat vernik çizildiği için mutlaka iz kalacaktır. Eğer çizik önemli değil mürekkep çıksın diyorsanız aşağıdaki adımlardan devam edin. Mürekkeple beraber çiziğin de yok olmasını istiyorsanız, hiç mürekkebi çıkarmakla uğraşmayın. Çiziği yok etmek için bölgeyi zımparalayıp tekrar vernik tatbik edeceğiniz için, zımparalama esnasında mürekkep de çıkacaktır.

2- Ahşaptan mürekkep lekesini çıkarmak için öncelikle bir domatesi ikiye bölerek iç kısmıyla lekeli olan bölgeyi iyice ovalayın.

3-  Domates işe yaramazsa jel olmayan normal bir diş macununu yumuşak bir diş fırçası yardımıyla leke üzerine sürüp fırçalayın. Ardından nemli bir bezle silin.

4- Bir parça pamuğu beyaz sirkeye bandırarak lekeli olan kısmı silmek de işe yarayacaktır.

5- Son çare olarak aseton ya da tiner kullanabilirsiniz. Fakat bu kimyasallar ahşap mobilyanızın kumaş ya da deri kaplamasına bulaşırsa mobilayalarınız zarar görebilir. Bu nedenle bu yöntemi önermiyoruz. Başka çareniz yoksa uygularken çok dikkatli olmalısınız.

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen mürekkep lekesi nasıl geçer, halıdaki mürekkep lekesi nasıl geçer, mürekkep lekesi halıdan nasıl çıkar gibi sorunların çözümü için ise özel bir karışım kullanacağız.

1- 3 çorba kaşığı mısır nişastası ve yarım bardak ılık sütü bir kapta karıştırın. Lekenin büyüklüğüne göre malzemeler azaltılabilir ya da çoğaltılabilir.

2- Karışımı bir kaşık yardımıyla halidaki mürekkep lekesinin olduğu bölgeye iyice yedirin. Karışım kuruyana kadar bekleyin. (Yaklaşık yarım saat)

3- Halı fırçası ile bölgeyi kuru olarak iyice fırçalayın. Kalan tortuyu elektrikli süpürge ile temizleyin.

Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Duvardaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde çocuklu ailelerin duvardaki tükenmez kalem nasıl çıkar, duvar kağıdından mürekkep lekesi nasıl çıkar, tükenmez kalem izi duvardan nasıl temizlenir gibi sorunları oluyor. Bunun çözümü için de bir kaç pratik önerimiz var:

1- Öncelikle her evde bulunabilen normal silgi ya da cd kalemlerinin arkasındaki silgi ile duvardaki mürekkep lekesine müdahale ederek deneyebilirsiniz.

2- Leke duvara iyice işlemişse nemli bir bezi üzerine karbonat dökerek bastırmadan lekeli kısmı ovalayabilirsiniz.

3- Bunlar dışında duvardaki mürekkep lekesini çıkarmak için saç spreyi, saf alkol ya da amonyak kullanabilirsiniz. Fakat amonyak zehirli gazlar salgılayabileceği için eldiven ve maske takmayı unutmayın.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend