Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar: Garanti ve Kesin Çözüm!

Yağ lekeleri başlı başına can sıkan bir problemdir. Hele ki her zaman göz önünde olan koltuklarımızda oluşan yağ lekeleri gerçekten sinir bozabiliyor. Bu noktada koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar probleminin çözümü arayışına giriyoruz.

Her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da, koltuktaki yağ lekelerini problem etmenize gerek yok. Yazımızda hem deri, hem kumaş kaplamalı koltuktan yağ lekesi nasıl çıkar sorununa, koltuktaki yağ lekelerini çıkarmak için evde uygulayabileceğiniz pratik çözümlere değindik.

Dilerseniz koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar [Pratik Özet] kısmından sorunun çözümünü özet olarak okuyup uygulayabilir, isterseniz de içerikteki detaylı anlatımla koltuktaki yağ lekesi probleminin çözümü için sunduğumuz yöntemleri okyabilirsiniz.

Eğer koltuğunuza mürekkep döküldüyse çözüm için Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar başlıklı konumuz, eğer koltuğunuza çay döküldüyse Çay Lekesi Nasıl Çıkar başlıklı konumuz çözüm sağlayacaktır.

Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar [ Pratik Özet ]

1- Koltukları yağ lekelerine ne kadar hızlı müdahale edilirse, başarı şansı o kadar artar.

2- Koltuktaki yağ lekelerine kesinlikle direk su ile müdahale edilmemelidir. Bu yağın koltuğunuza iyice işlemesine neden olur.

3- Taze yağ lekelerinden, yağı emebilecek karbonat, tuz, bebek pudrası gibi malzemeler kullanılabilir. Yağ lekesi üzerine bu maddelerden bolca döküp 15 dakika bekledikten sonra elektrikli süpürgeyle çekmek, yağın temizliğinde büyük oranda başarı sağlayacaktır.

4- Kalan yağ lekesi için de 1 fincan beyaz sirke ve 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılarak, temiz bir sünger yardımıyla hafif baskı uygulkayacak şekilde emilme sağlayarak temizlik sağlanabilir.

5- Deri koltuklar için yağ dökülür dökülmez kağıt havluyla yağın sildirilmesi işe yarayacaktır. Yağ kurumuş ise bulaşık deterjanı kullanarak lekeden tamamen kurtulabilirsiniz.

6- Koltuktaki yağlı boya lekeleri için ise amonyak kullanmak kesin çözüm sunacaktır.

Kumaş Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Kumaş Koltuktaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar probleminde, koltuğun kaplamasının türüne göre müdahale etmek sağlık olacaktır. Kumaş kaplı koltuktan yağ lekesini çıkarmak için tuz, karbonat, amonyak gibi hemen her evde bulunan doğal malzemeler kullanabiliriz.

Koltuğa dökülen yağ lekesinde kesin sonuç almak için, lekeye mümkün olduğunca hızlı müdahale etmek gerekir. Leke oluşur oluşmaz koltuktaki lekeli bölgeye hemen bolca tuz dökülüp, hafifçe içe doğru bastırarak, yağın tuz tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz.

Koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli mesele, kumaş koltuktaki yağ lekelerindeki ilk müdahalede kesinlikle su kullanmamanızdır. Su ile yağ birbirlerine zıt maddeler olduğundan, temizlik için kullanacağınız su, yağın daha diplere itilmesine neden olacak, koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar problemini çözemeyip lekenin kalıcı olmasına neden olacaktır.

Koltuğa dökülen yağ lekesi nasıl çıkar konusunda aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu adımlar Araba koltuğundan yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna da çözüm olacaktır.

1- Eğer leke tazeyse hemen üzerine yağ emici özelliği olan tuz, karbonat ya da bebek pudrası boca edin. Bir sünger ya da bez yardımı ile lekeli bölgeye hafif baskı uygulayarak tuz, karbonat ya da bebek pudrasının yağı emmesini sağlayın.

2- 15 dakika kadar bekledikten sonra elektrikli süpürge ile bölgeyi iyice vakumlayın.

3- Yağ lekesi koltuktan nasıl çıkar çözümünde ikinci adım, yağı emdirdikten sonra kalan lekeyi temizlemek. Bunun için 1 fincan beyaz sirke, 1 çorba kaşığı bulaşık deterjanın karıştırıp temiz bir süngere emdiriyoruz.

4- Bu sünger ile lekeli bölgeyi tampon yapara gibi hafif baskı uyguluyın. Silme işlemi yapmak, lekenin dağılmasına yol açabileceğinden bu şekilde lekeyi süngere emdirmek daha sağlıklı olacaktır.

5- Bu işlemden sonra leke üzerine hafif ılık su dökerek hızlı bir şekilde temiz bir süngerle emdirerek bölgeyi durulayın.

6- Son olarak elektrikli süpürge ile bölgeyi tekrar vakumlayın ve koltuğunuzu kurulamaya bırakın.

7- Eğer koltuğunuzdaki yağ lekesi kurumuş ise, ilk olarak meyve bıçağı ile lekeyi olabildiğince, koltuk liflerine zarar vermeden kazıyın. Tortuları süpürdükten sonra 3. maddeden itibaren lekeye müdahale edebilirsiniz.

Koltuktaki yağlı boya lekesi nasıl çıkar sorusunun çözümü ise amonyak. Boya kurumuşsa kuruyan kısmı kazıyın. Leke üzerine bir miktar amonyak dökerek 15 dakika kadar bekleyin. Sünger yardımıyla lekeli kısmın üzerine hafif baska uygulayarak çözülen boyayı emdirerek temizleyin. Yine sünger ve su yardımıyla lekeli bölgeyi durulayıp kurumaya bırakın.

Deri Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Deri Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri ya da sunni deri kaplamalı koltuklarınızdan yağ lekesi çıkarmak kumaşlara  göre daha kolaydır. Deri, kumaşa göre yağı daha geç emer. Bu nedenle deri koltuğunuza yağ damlar damlamaz kağıt bir havluyla kolaylıkla yağı alabilirsiniz. Su ile temzilemek bir işe yaramayacaktır.

Eğer yağ kurumuşsa, bir sprey kutusuna bir miktar bulaşık deterjanı ve su koyup karıştırın. Koltuğunuzdaki lekeli bölgeye püskürtüp 1-2 dakika bekledikten sonra mikrofiber bez ya da temiz bir havlyula sildirin. Leke kuvvetliyse beyaz sirke ya da limon suyu kullanabilirsiniz.

Deri koltuktaki yağlı boya lekesi nasıl çıkar konusunda da yine amonyak kullanabilirsiniz. Tiner, eter, alkol gibi maddeler kuvvetli oldukları için özellikle hakiki deri koltuklarınızda kullanmanızı önermiyoruz.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend