Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar: Halıda Yağ Lekesine Çözüm

Hemen hemen her evde karşılaşılabilecek problemlerden olan halıya yağ damlaması, hanımlarımızın canını sıkan kazalardan biridir. Özellikle çocuklu ve kalablık ailelerde halıya yağ dökülmesi kaçınılmazdır. Aslında halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar sorusu o kadar da can sıkacak bir durum değildir.

Aşağıda anlattığımız pratik yöntemler ile halıdan yağ lekesi nasıl çıkar sorusu bir problem olmaktan çıkacaktır.

Yazımızda yağ lekesi halıdan nasıl çıkar, halıdan sıvı yağ lekesi nasıl çıkar, halıdan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar, halıdan yağlı boya lekesi nasıl çıkar gibi problem olabilecek sorunlara, evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz pratik ve etkili çözümler sunduk.

Dilerseniz halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar [Pratik Özet] kısmından halıdan yağ çıkarma konusundaki çözümleri özet şeklinde okuyabilir, dilerseniz de konu başlıkları kısmından halıdan yağ lekesi nasıl çıkar konusunda hazırladığımız yöntemlerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Eğer halınıza mürekkep dökülmüşse Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar başlıklı yazımıza, halınızdaki diğer lekeler için de Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar [Pratik Özet]

1- İşlemleri uygulamadan önce lekeli bölgenin alt kısmına havlu koyun. Bu işlemler sırasında alta geçen yağın emilmesini sağlayacak, yağın dağılmasını engelleyecektir.

2- Taze oluşmuş halıdaki yağ lekeleri için karbonat, mısır nişastası ya da bebek pudrası kullanabilirsiniz.

3- Lekeli bölgeye bu maddeleri yedirerek 20-30 dakika sonra bölgeyi elektrikli süpürge ile vakumlayın.

4- Lekeyi tamamen yok etmek için temiz bir sünger ve bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi temizleyin ve halınızı kurutun.

5- Kurumuş yağ lekeleri, yağlı boya ve makina yağı lekeleri için de eczanelerden temin edebileceğiniz sürtünme (rubbing) alkol etkili olacaktır.

6- Alkol ile uğraşmak istemiyorsanız, bir fincan beyaz sirke ile bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı da işinizi görecektir.

7- Halınızdaki yağlı boya lekeleri içinse tiner kullanabilirsiniz. Fakat halınızı tinere fazla maruz bırakmamayaya özen gösterin.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar – Yöntem #1

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar - Yöntem #1
Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar – Yöntem #1

Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar, halıdan sıvı yağ lekesi nasıl çıkar, halıdaki yağ lekeleri nasıl çıkar, halıdan salçalı yağ lekesi nasıl çıkar, halıdaki yemek yağı lekesi nasıl çıkar gibi sorunlar için aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntem daha çok taze yağ lekelerinde etkili ve uygulaması basit bir yöntemdir.

1- Taze oluşmuş halıdaki yağ lekesinin üzerine bol miktarda karbonat dökün. Karbonat yoksa mısır nişastası da olabilir. Bu emici maddeler hem etkili hem de doğaldır, halınıza zarar vermezler.

2- Halınızdaki yağlı bölgenin tam olarak altına gelecek şekilde bir kaç kat kağıt havlu ya da normal havlu koyun. Bunun sebebi, halınızın altına geçen yağın da emilmesini sağlamaktır.

3- Yumuşak bir bezle fazla kuvvet uygulamadan karbonat ya da nişastanın yağı emmesi için ovalayın. Sert davranmayın. Bu işlemle nişasta ya da karbonatın leke üzerinde dağılarak yağı iyice emmesini sağlıyoruz.

4- Bu şekilde 20-30 dakika bekleyin. Daha sonra bir elektrikli süpürge ile halınızdaki lekeli bölgeyi vakumlayın. Karbonat ya da nişasta kalmadığından emin olun.

5- Halıdaki lekeli bölgenin üzerine bir kaç damla bulaşık deterjanı dökün. Eski bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın. Biraz ılık su dökün ve temiz bir süngerle ovalayın.

6- Bölgeyi yine temiz bir sünger ve ılık su yardımı ile iyice durulayın. Tekrardan elektrikli süpürge ile leke üzerinden geçebilirsiniz.

7- Leke tam olarak çıkmadıysa, bulaşık deterjanı işlemini leke çıkana kadar tekrar edin.

8- Son olarak halınızın altına koyduğunuz havlu ya da kağıt havluyu yenisi ile değiştirin. Bölgeyi kurumaya bırakın.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar – Yöntem #2

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar - Yöntem #2
Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar – Yöntem #2

Yağ lekesi halıdan nasıl çıkar, halıdaki kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar, halıdan yağlı boya lekesi nasıl çıkar gibi daha zorlu leke içeren problemler için de aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem, halıya damlayan makina yağlarında da etkili olabilmektedir.

1- Öncelikle halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar probleminin çözümünde ilk olarak, yağın alt geçtiğinde emilmesi için, halıdaki lekeli bölgenin altına emici bir bez ya da havlu koyun.

2- Yağ kurumuş ise küçük bir meyve bıçağı ile nazikçe kurumuş bölgeyi kazıyın. İşlem sonunda elektrikli süpürge ile bölgeyi vakumlayın.

3- Eğer yağın cinsi motor yağı, makina yağı gibi kuvvetli bir yağsa, lekenin üzerini karbonat, mısır nişastası ya da bebek pudarası ile kaplayıp bir bez yardımıyla iyice yedirin. 20-30 dakika bu şekilde bekletin. Süre sonunda elektrikli süpürge ile vakumlayın.

4- Eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz sürtünme alkolü (rubbing alkol) temiz bir süngere emdirin. Alkollü sünger ile lekeli bölgeyi temizleyin. Daha sonra ılık su ile bölgeyi durulayın.

5- Bu alkol çeşidi ecza dolaplarımızda bulunan alkoldür. İyi bir çözücüdür. Özellikle halıdaki kurumuş yağ lekeleri nasıl çıkar konusunda oldukça etkilidir.

6- Eğer alkol temin edemiyorsanız bir fincan beyaz sirke ile bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı karışı da işinizi görecektir.

7- Halıdan yağlı boya lekesi nasıl çıkar sorusunda da tiner yardımımıza koşacaktır. Kuruyan yağlı boyayı bıçak yardımıyla hafifçe kazıdıktan sonra süpürgeyle vakumlayın. Tiner emdirilmiş sünger yardımı ile lekeyi temizleyin. Daha sonra ılık suyla durulayıp kurutun.

8- Lekelerden tamamen kurtulana kadar işlemi tekrar edebilirsiniz. Fakat alkol ve tiner kullanıyorsanız, mümkün olduğunca az miktarlar ile uygulamaya çalışın. Aşırı kullanım halınızı ağartabilir.

9- İşlemler bitince halının altına koyduğunuz havluyu yenisiyle değiştirip halınızı kurumaya bırakın.

 

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend