Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri

Halıdaki lekeler nasıl çıkar konusu, hemen hemen tüm evlerin baş leke problemlerinden biridir. Son zamanlarda halı yıkama yerleri çoğalsa da, halıdaki inatçı lekeleri çıkarma konusunda profesyonel olmamaları, olsa bile istenilen ücretler bir halı parasına denk olacak kadar fazla olması, bizleri evimizdeki imkanlarla halıdan leke çıkarma yöntemleri arayışına itmektedir.

Halılardaki lekeleri çıkarmak için işe yarar yöntemler bu yazıda!

Yazımızda halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda, başımıza gelebilecek her türlü leke çeşidi için doğal ve pratik yöntemler sunacağız. Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar, halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, halıdaki uhu lekesi nasıl çıkar, halıdaki kusmuk lekesi nasıl çıkar, halıdaki kan lekesi nasıl çıkar, halıdan mum lekesi nasıl çıkar gibi halıdan leke çıkarma konularında yardımcı olmaya çalışacağız.

Dilerseniz direkt halıdaki lekeler nasıl çıkar [Pratik Özet] kısmına gidebilir ve halıdan leke çıkarma konusunda çözüm adına yazıda geniş çaplı anlatılan tüm önerileri özet şeklinde okuyabilir,

Dilerseniz de hemen altta bulunan halıdaki lekeler nasıl çıkar içeriği için oluşturulmuş içerik başlıkları kısmı aracılığı ile halıdaki lekeleri çıkarmak için yazdığımız tüm bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? [Pratik Özet]

  1. Halıdaki lekeleri çıkarmak için, özellikle yağlı lekelerde tazeyken lekenin üzerine tuz dökmeniz, halıdan leke çıkarma konusundaki şansınızı arttıracaktır.
  2. Halıdan leke çıkarma yöntemlerinde, halınıza en az zarar verecek doğal madde sirkedir. Özellikle kurumuş kahve, çamur, kan, oje, ruj, pas, mum, yağlı salçalı yemek gibi inatçı lekelerde, tuz ve boraks ile karıştırarak halıdaki çoğu lekeden kurtulabilirsiniz.
  3. Evdeki genel temizliğinizde de kullanabileceğiniz boraks genel olarak tüm halı lekeleri için kullanabileceğiniz doğal bir çözümdür.
  4. Halıdaki ne olduğu belli olmayan lekelerde oksijenli su ve diş macunu mucizevi sonuçlar sunabilmektedir.
  5. Halıdaki yağ lekeleri için traş köpüğü kullanılabilir.
  6. Halıdaki mürekkep lekelerinde mısır nişastası ve süt hazırlanmış macun, büyük oranda başarı sağlayacaktır.
  7. Halınıza bulaşan uhu, tutkal gibi yapıştırıcı özellikli maddelerde amonyak kullanılabilir.
  8. Kusmuk ve idrar gibi hem leke olarak hem koku olarak problemler için karbonat kullanmak uygun bir çözümdür.
  9. Çay, kahve, yumurta gibi lekeler için de maden suyu kullanılabilir.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | İlk Müdahale: Tuz

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | İlk Müdahale: Tuz
Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | İlk Müdahale: Tuz

Genel olarak yağ lekelerinde, yağın kumaşa iyice işlememesi için tuz kullanılır. Bu durum halıdaki yağ lekeleri için de geçerlidir. Lekenin kalıcı olmasını önlemek için ilk müdahale olarak tuz kullanılır. Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar sorusunda hızlıca müdahale etmek halıdaki lekeler nasıl temizlenir konusunda başarılı sonuçlar almanıza yardım edecektir.

Sadece yağ lekelerinde değil, halıdaki kırmızı şarap lekelerinde ve halıdaki ketçap lekelerinde de tuz işe yaramaktadır.

Hızlı davranmak önemlidir. Leke oluşur oluşmaz bol miktarda tuzu lekenin üzerine boca edip kuru bir bezle iyice yedirin. 15 dakika bekledikten sonra elektrikli süpürgeyle vakumlayın.

Halıdaki Lekeler Nasıl Temizlenir? | Çözüm: Sirke

Halıdaki Lekeler Nasıl Temizlenir? | Çözüm: Sirke
Halıdaki Lekeler Nasıl Temizlenir? | Çözüm: Sirke

Leke çıkarma konusunda sirke bir nevi süper kahramandır. Özellikle halıdan leke çıkarma konusunda boraks ve tuz ile mucizeler yaratabilir. Halınıza olabilecek en az zararı verebilecek maddeler arasında olan sirke, inatçı halı lekelerinde imdadımıza yetişiyor.

1- Hafif halı lekeleri için yarım su bardağı beyaz sirke içerisine iki çorba kaşığı tuz atıp karıştırın. Lekeli bölgeye temiz bir sünger ile karışımı uygulayın. Kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile süpürün.

2- Daha büyük ve koyu lekeler için aynı karışıma 2 çorba kaşığı boraks ekleyin. Aynı şekilde lekeye uygulayıp, kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile vakumlayın.

3- Kurumuş kahve, çamur, kan, oje, ruj, pas, mum, yağlı yemek gibi çok zor inatçı halıdaki lekeleri çıkarmak için 1 çorba kaşığı mısır nişastası ile 1 çorba kaşığı beyaz sirkeyi macun halişne getirin. Lekeyi bölgeye bu macunu iyice yedirin. Halıyı bu şekilde normal oda ısısında 2 gün bekletin. Elektrikli süpürgeyle vakumlayıp, ılık suyla iyice durulayın.

4- Halıdaki boya lekesi nasıl çıkar konusunda da sirke kurtarıcımız oluyor. Öncelikle dökülen boyayı ılık su ve süngerle mümkün olduğunca emdirin. 1 çorba kaşığı sirke, bir çorba kaşığı çamaşır detarjanını (ağartıcı içermeyen) bir bardak ılık suda köpürtmeden yavaşça karıştırın. Lekeli bölgeye karışımı dökün. Kuru bir süngerle halınıza sürtmeden, emdire emdire bölgeyi temizleyin. Suyla durulayın.

5- Halıdaki meyve suyu, özellikle vişne ve nar suyu lekelerinin çıkarılmasında da yukarıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Çözüm: Boraks

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Çözüm: Boraks
Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Çözüm: Boraks

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız boraks, su, oksijen, sodyum ve bor minerallerinden oluşan doğal bir karışımdır. Evinizde temizlik amaçlı kullabileceğiniz en doğal maddelerin başında gelir. Halıdaki lekeler nasıl çıkar sorununa da uygun bi çözümdür.

Boraksı, genel olarak tüm halı lekelerinde kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken, oksijen ve sodyumun az da olsa hassas kumaşlarda ağartıcı etkisi olduğudur. Bu nedenle lekeye uygulamadan önce halınızın görünmeyen bir kısmında küçük bir alanda denemeniz daha sağlıklı olacaktır.

1 litre ılık su içerisine iki çorba kaşığı boraks ilave edip karıştırın. Karışımı lekeli bölgeye bez ile uygulayın. Kuruduktan sonra sünger ve ılık su ile emdirerek durulayın.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Belirsiz Lekeler İçin: Oksijenli Su

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Belirsiz Lekeler İçin: Oksijenli Su
Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? | Belirsiz Lekeler İçin: Oksijenli Su

Ecza dolaplarımızda, genelde yaralanmalar için kullandığımız oksijenli suyun, halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda güçlü bir leke çıkartıcı olduğunu da biliyor muydunuz? Eğer halıdaki lekenin tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, oksijenli su ve diş macunu ile oluşturacağınız bir karışım işe yarayabilir.

Ufak bir kapta yarım su bardağı oksijenli su ve iki sıkımlık jel olmayan diş macununu karıştırın. Sünger yardımıyla halıdaki lekeli alana karışımı uygulayın. Fazla bekletmeden ılık suyla durulayın.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Traş Köpüğü

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Traş Köpüğü
Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Traş Köpüğü

Halıdaki yağ lekesi nasıl çıkar, halıdaki zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, halıya yeme döküldü nasıl çıkarırım gibi sorularınızda traş köpüğü kurtarıcımız oluyor. Evet bildiğiniz, erkeklerin traş olmak için kullandığı sprey kutusundaki traş köpükleri halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda halılardaki yağ lekeleri için denemesi gereken bir çözümdür.

Tabi burada önemli olan halıdaki yağ lekesinin kurumamış olmasıdır. Bu durumda traş köpüğü büyük oranda işe yarayacaktır.

Traş köpüğünü lekeli bölgeye sıkın. Nemli bir bezle iyice yedirin. Yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ve süngerle bölgeyi emdirin. Leke iyice çıkana kadar bu işlemi tekrar uygulamanız gerekebilir.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? | Mısır Nişastası

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? | Mısır Nişastası
Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? | Mısır Nişastası

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna cevabımız mısır nişastası ve süt. Bu ikiliden güzel muhallebi de yapılır ama halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda özellikle mürekkep lekeleri için uygun bir çözümdür.

>> Mürekkep lekesinin diğer eşyalarınızdan nasıl çıkarabileceğini merak ediyorsanız Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? yazı başlığımıza göz atabilirsiniz. <<

Uygun miktarlardaki süt ve mısır nişastasını macun haline getirip lekeli kısma iyice yedirin. Yaklaşık 2 saat kurumasını bekledikten sonra elektrikli süpürge ile vakumlayın. Ilık su ve temiz bir bezle durulamasını yapabilirsiniz.

Halıdaki taze yağ lekeleri için de mısır nişastası kullanabilirsiniz. Yağ lekesi yeniyse ilk müdahale olarak lekeli bölgeye bol miktarda mısır nişastası serpin. 1-2 saat sonra süpürgeyle vakumlayın. Nişasta, yağı büyük oranda emecektir.

Halıdan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Amonyak

Halıdan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Amonyak
Halıdan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Amonyak

Halılardaki lekeleri çıkarmak için amonyak büyük oranda çözüm sunsa da kokusundan dolayı pek tercih edilen bir kimyasal değildir. Fakat özellikle kurumuş inatçı lekelerde son çare olarak lekeye amonyak uygulamak, halıdan leke çıkarma konusunda mucize yaratabilir.

Halıdan uhu lekesi nasıl çıkar, halıdaki yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar, halıdaki tutkal lekesi nasıl çıkar konusunda amonyak etkili bir çözümdür. Lekeli bölgeye amnyok uygulamadan önce uhu ya da yapıştırıcının iyice kurumasını bekleyin. Daha sonra bir meyve bıçağı ile kuruyan maddeyi halıya zarar vermeden olabildiğince kazıyın. Daha sonra aşağıdaki karışımı uygulayın.

Önemli: Amonyak güçlü bir madde olduğundan kesinlikle direk olarak lekeye uygulamayın. Aşağıda vereceğimiz tarifi uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Amonyak, eczanelerde bulunabilen bir kimyasaldır. Halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda kullanacağınız amonyak maddesini eczanelerden temin edebilirsiniz.

1- 2 litre ılık suya 1 fincan amonyak karıştırın.

2- Temiz bir sünger yardımıyla karışımı lekeye yedirin. Eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.

3- Yaklaşık 2 saat kurumaya bırakın.

4- Kuruduktan sonra yine ılık suyla lekeyi durulayın.

Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Karbonat

Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Karbonat
Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Karbonat

Özellikle bebekli, evcil hayvan besleyen ya da hasta bakan ailelerin müzdarip olduğu halıdaki kusmuk lekesi nasıl çıkar, halıdaki idrar lekesi nasıl temizlenir gibi sorularda çözümümüz karbonat. Halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda doğal bir çözüm olan karbonat, hemen her evde el altında bulunduğundan halıdaki lekeleri çıkarmak için en basit yöntemlerdendir.

Halıda lekenin oluştuğu bölgeyi normal olarak temizledikten sonra kurumasını beklemeden karbonat serpiştirin. Kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile vakumlayın. Karbonat hem leke kalmasını önleyecek hem de oluşan kokuyu yok edecektir.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Maden Suyu ve Limon

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Maden Suyu
Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? | Çözüm: Maden Suyu

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar, halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar, halıdan yumurta lekesi nasıl çıkar gibi sorunların çözümü de maden suyu. Bu doğal mineral deposu suyumuz, halıdaki lekeler nasıl çıkar konusunda lekeleri yumuşatmada oldukça etkili bir çözümdür.

Lekenin oluştuğu bölüme uygun miktarda maden suyunu döküp 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra bir sünger yardımı ile lekeli kısmı emdirin. Bu işlemi bir kaç defa tekrarladığınızda lekenin büyük oranda kaybolduğunu göreceksiniz.

Bir diğer halıdan çay lekesi çıkarma yöntemi de limon. Halınıza çay dökülür dökülmez, dökülen alanlara bol miktarda limon sıkıp 10 dakika kadar bekleyin. Sünger yardımı ile sürtmeden bölgeyi emdirin. Daha sonra ılık bir suyla tekrar durulayın.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend