Çilek Ne Zaman Ekilir? | Çilek Ekim Zamanı

Hem bireysel tüketim hem de gıda sanayii için oldukça ekonomik getirisi olan çilek, değişik iklim ve toprak koşullarında yetişebilmesi ile son yıllarda dünyada ve ülkemizde önem kazanan bir meyvedir. Bu önem, çilek ne zaman ekilir sorusunu da beraberinde getirmektedir.

Çilek aslında bir bahar meyvesidir. Ilıman iklimin görüldüğü bölgelerde verimli olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen gerekli koşullar sağlandığında ve çilek ekim zamanı dikkate alındığında her mevsimde ekimi yapılabilir.

Yazımızda diktiğiniz çileklerden en iyi verimi alabileceğiniz zamanları, çilek fidesi ne zaman dikilir, çilek hangi ayda ekilir, çilek tohumu ekim zamanı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Çilek ekim dönemleri ve bölgere göre çilek ekim tarihlerini içerikte bulabilirsiniz.

Çilek ne zaman ekilir [Pratik Özet] kısmında çilek ekim zamanı konusunu kısaca özetledik. Dilerseniz içerik başlıkları kısmından da çilek ne zaman dikilir konusunda sizlere sunduğumuz bilgilerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Çilek Ne Zaman Ekilir? [Pratik Özet]

 1. Çilek ekim zamanı, bölgeye ve çileğin çeşidine göre değişiklik göstermektedir.
 2. Yüksek verim için Temmuz – Ağustos aylarında yaz ekimi daha uygundur.
 3. Kışları ılık geçen bölgelerde erken hasat için Ekim-Kasım aylarında kış dikimi yapılabilir.
 4. Kışları soğuk geçen bölgelerde erken hasat için Nisan ayında çilek ekimi yapılabilir.
 5. Bölgelere göre çilek ekim zamanları şu şekildedir:
  • Marmara Bölgesi: 1 Ekim – 15 Aralık (Kış Ekimi) 15 Haziran – 15 Temmuz (Yaz Ekimi)
  • Akdeniz Bölgesi: 15 Ekim – 15 Kasım (Kış Dikimi) 15 Temmuz- 15 Ağustos (Yaz Dikimi)
  • Ege Bölgesi: 1 Ekim – 15 Kasım (Kış Ekimi) 1 Temmuz – 15 Temmuz (Yaz Dikimi)
  • Orta Anadolu: 1 Ekim – 15 Kasım (Kış Ekimi) 1 Temmuz – 15 Temmuz (Yaz Dikimi)

Çilek Ekim Zamanı | Çilek Ne Zaman Ekilir?

Çilek Ekim Zamanı | Çilek Ne Zaman Ekilir?
Çilek Ekim Zamanı | Çilek Ne Zaman Ekilir?

Çilek tohumu ne zaman ekilir, çilek ekimi ne zaman yapılır, çilek hangi ayda ekilir gibi soruların cevabı, çilek ekimi yapılacak bölgeye ve çileğin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Çileğin hangi amaçla yetiştirileceğine karar verilip, yetiştirilecek çileğin çeşidi seçilmelidir. Her çeşit her bölgede verimli sonuç vermez.

Çilek ekimi, ister açık alan olsun ister sera olsun her mevsimde yapılabilir. Burada önemli olan çileğin türü ve yetiştirileceği bölgedir.

Çilek ne zaman ekilir konusunda 5 dönem vardır:

1- Yaz Dikimi

Temmuz – Ağustos aylarını kapsayan bu dönemde frigo fideler kullanılır. Bu fideler, Aralık-Ocak aylarında sökülüp özel zirai ilaçlarla birlikte -2 derecede soğuk hava depolarında saklanan çilek fideleridir. Ekim zamanı bir gece suda bekletilir. Serin saatlerde dikimi yapılır. Dikimden sonra günce 2-3 defa, 15 gün boyunca sulanır. Dikimden sonra açan çiçekler koparılır. Verim yönünden en bereketli dikim sistemidir.

2- Tüplü Taze Fide Dikimi

Fidelikte Mayıs – Haziran aylarında yetişen yavru bitkilerin plastik torbalarda köklendirilmesiyle oluşan fidelerin Temmuz – Ağustos aylarında ekilmesi sistemidir. Bu sistemle erken hasat yapılabilir. Yaz ekimi kadar verimlidir. Kış ayları boyunca meyve alınabilir. Fakat sürekli verim alınabilmesi için soğuk hava ve dondan korunmalıdır. Seracılık için tavsiye edilen bir sistemdir.

3- Kış Dikimi

Çilek ekim zamanı kış ayları olduğu için kışları ılık geçen bölgelerde uygulanması daha sağlıklıdır. Taze fidelerle Ekim- Kasım aylarında yapılır. Çilek dikim aralığı 30 cm olmalıdır. Dikimden sonra fideler bolca sulanmalıdır. Verim yaz aylarına göre ilk yıl için daha düşüktür. İkinci yıldan itibaren daha fazla verim alınabilir.

4- İlk Bahar Dikimi

Frigo fidelerle Nisan ayında yapılan dikimdir. Hazrian ayında meyve veren fidelerin ilk yıl için verimi oldukça düşüktür. Ertesi yıl bolca meyve alınabilir. Kışları soğuk geçen bölgeler için uygun bir sistemdir.

5- Sonbahar Dikimi

Taze fidelerle Eylül – Ekim aylarında yapılan dikimdir. Bu sistemle erken meyve elde edilebilir fakat verimi ve meyve kalitesi oldukça düşüktür. Sıcağa karşı hassas olduğundan kök tutma oranı düşüktür. Daha çok seracılık için uygun bir sistemdir.

Bölgelere Göre Çilek Ne Zaman Dikilir?

Bölgelere Göre Çilek Ne Zaman Dikilir?
Bölgelere Göre Çilek Ne Zaman Dikilir?

Çilek ne zaman ekilir konusunda çileğin yetiştirileceği iklim koşulları önem arz etmektedir. Çilek -10 dereceye kadar özel bir önlem ve koruma almadan yetiştirilmesi mümkündür.

-10 derecenin altına düşen bölgelerde ise seracılık veya saman, kuru yaprak gibi materyallerle örtülmesi suretiyle örtü altı yetiştiricilik yöntemiyle yetiştirilmesi uygundur.

Çilek ekim zamanı ve iklim koşulları önemli olduğu gibi toprağın yapısı da önemlidir. Nem kapasitesi yüksek, kumlu ve süzek tipi topraklar çilek fidanı dikimi için uygundur.

Aşağıda Türkiye’deki bölgelere göre çilek ne zaman ekilir sorusunun cevabı verilmiştir.

Marmara Bölgesi’nde Çilek Ne Zaman Ekilir?

Marmara Bölgesi’nde çilek ekim zamanı kış dikimi için 1 Ekim – 15 Aralık tarihleri arası, yaz dikimi için 15 Haziran – 15 Temmuz arası zamanda yapılabilir.

Akdeniz Bölgesi’nde Çilek Ne Zaman Ekilir?

Akdeniz Bölgesi’nde çilek tohumu ne zaman ekilir sorunun cevabı kış dikimi için 15 Ekim – 15 Kasım, yaz ekimi içinse 15 Temmuz- 15 Ağustos tarihleri arasıdır.

Ege Bölgesi’nde Çilek Ne Zaman Dikilir?

Kış dikimi için 1 Ekim – 15 Kasım, yaz dikimi için 1 Temmuz – 15 Temmuz çilek tohumu ekim zamanıdır.

Orta Anadolu Bölgesi’nde Çilek Ne Zaman Dikilir?

Orta Anadolu bölgesi için çilek ne zaman ekilir konusunda kış dikimi 1 Ekim – 15 Kasım, yaz dikimi 1 Temmuz – 15 Temmuz tarihleri uygun görülmektedir.

 

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend