Çay Lekesi Nasıl Çıkar: Halıdan – Koltuktan | Garanti Çözüm

Sudan sonra en çok tükkettiği sıvı çay olan Türk insanının leke konusunda en çok müzdarip olduğu konu çay lekesidir. Bu problem de çay lekesi nasıl çıkar, çay lekesi halıdan nasıl çıkar, çay lekesi koltuktan nasıl çıkar gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Çay lekesi aşılamayacak bir problem değil!

Bu yazımızdaki yöntemler ile;

[highlight]1-[/highlight] Gündelik eşyalarımızı kullanırken dökülen çayın leke bırakmaması için yapılması gerekenleri
[highlight]2-[/highlight] İnatçı çay lekelerinden eşyalarınız zarar görmeden nasıl kurtulacağınızı
[highlight]3-[/highlight] Çay lekesini çıkarırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini

öğrenerek çay lekesi nasıl çıkar sorusunun çözümlerini bulabileceksiniz.

Dilerseniz direkt Çay lekesi nasıl çıkar [Pratik Özet] kısmına gidebilir ve çay lekesi adına yazıda geniş çaplı anlatılan tüm önerileri özet şeklinde okuyabilir;

Dilerseniz de hemen altta bulunan çay lekesi nasıl çıkar içeriği için oluşturulmuş içerik başlıkları kısmı aracılığı ile çay lekesiyle ilgili derlediğimiz tüm bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar [Pratik Özet]

 1. Çay döktüğünüz eşyaya mümkün olduğunca hızlı müdahale edin. Kurumasını beklemeyin.
 2. Etiketinde “Sadece kuru temizleme” ibaresi olan hassas eşyalarınıza kendiniz müdahale etmeyin.
 3. Çay lekesine sıcak suyla müdahale etmeyin. Çitilemeyin.
 4. Çay lekesi için ilk yapılması gereken, emici beyaz bir havlu ya da havlu kağıt ile lekeli kısma tampon uygulayarak çayın emilmesini sağlamaktır.
 5. Çay lekesine renkli ve desenli bezlerle müdahale etmeyin.
 6. Çay lekesi halıdan nasıl çıkar konusunda limon kolonyası veya beyaz sirke ile çözüm bulabilirsiniz.
 7. Kumaş kaplı koltuklarınızdaki çay lekeleri için beyaz sirke işe yarar bir çözümdür.
 8. Deri kaplı koltuklarınız karbonat ve limon suyu çözüm olacaktır.
 9. Duvardaki çay lekelerinde silikon bazlı boyalı duvarlar için ıslak mendil, su bazlı boyalı duvarlar içinse karbonat ile müdahale lekeyi temizleyecektir.
 10. Gömlek, tişört, pantolon gibi eşyalarınızı karbonatlı soğuk suya bastırmak çay lekesi nasıl çıkar konusunda yardımcı olacaktır.
 11. Pamuklu giysilerinizdeki inatçı ve kurumuş çay lekeleri için diş macunu ile fırçalama yöntemi işe yarayacaktır.
 12. Mermer, granit gibi tezgahlardaki çay lekeleri için ise limon kabuğu ve tuzla ovalama işlemi, hem lekeleri temizler hem de tezgahınızın parlamasını sağlar.
 13. Bardak ve fincanlarınızı bir gece çamaşır sulu sıcak suda beklettikten sonra iyice yıkamanız çay lekesi nasıl çıkar konusunda kesin bir çözümdür.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çay lekesi nasıl çıkar, çay lekesi halıdan nasıl çıkar konusunda çay lekesine müdahalede başarılı sonuçlar alabilmeniz ve çay lekesini çıkarırken işlerin daha berbat bir hal almaması için dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var:

 • Çay lekesi oluşumunda mümkün olduğunca lekeye hızlı müdahale edin. İşi sonraya bırakırsanız, çay lekesinin lekelenen yerde kurumasına izin verirseniz malesef leke kalıcı olacaktır.
 • Çay lekesi oluşan doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet gibi  hassas giysilerinize müdahale etmeden önce mutlaka etiketine bakın. Eğer etikette “Sadece kuru temizleme” ibaresi varsa, kesinlikle lekeye kendiniz müdahale etmeyin, kuru temizlemeciye götürün. Bu tip hassas kıyafetlere yapılacak müdahaleler, giysinizi çöpe atmanıza neden olabilir.
 • Çay lekesine sıcak suyla müdahale etmeyin ve kesinlikle çitelemeyin. Bu lekenin daha da yayılmasına neden olacaktır. Suyla müdahale edecekseniz soğuk su kullanın.
 • Lekeye müdahale ederken beyaz kağıt havlu ya da beyaz normal havlu, bez kullanın. Renkli ve desenli bez ya da havlularla müdahale ettiğinizde, bezdeki veya havludaki boyalar da akabilir. Çay lekesinden kurtulayım derken bir de bu boyaların oluşturduğu lekelerle de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Çay lekesine müdahale ederken, lekenin az olduğu kısımdan yoğun olduğu kısma doğru, içe doğru silme işlemi yapın. Bu işlem lekenin yayılmasını önleyecektir.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesi halından nasıl çıkar, çay lekesi koltuktan nasıl çıkar, duvardaki çay lekesi nasıl çıkar, çay lekesi gömlekten nasıl çıkar, çay lekesi tişörtten nasıl çıkar, çay lekesi pantolondan nasıl çıkar, mermerden çay lekesi nasıl çıkar, sehpadan çay lekesi nasıl çıkar, deriden çay lekesi nasıl çıkar, çay lekesi dantelden nasıl çıkar, çay lekesi bardaktan nasıl çıkar, şekerli çay lekesi nasıl çıkar gibi sorularınız için bir kaç çay lekesi çıkarma yöntemi var.

Her eşya, giysi, madde için ayrı ayrı yöntemler mevcuttur. Eşyaların türlerine göre çay lekesi çıkarma yöntemi belirlemek, çay lekesi çıkarmadaki şansımızı arttıracaktır.

Çay Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?
Çay Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Çay lekesi halıdan çıkar mı, halıdaki çay lekesi nasıl temizlenir, çay lekesi yün halıdan nasıl çıkar gibi sorularınıza çözüm olacak bir kaç önerimiz var. Halıdaki çay lekeleri diğer eşyalara nazaran daha da uğraştırıcı olabiliyor. Bu nedenle halıdaki çay lekesini çıkarmada başarı şansınızı arttırmak için beklemeyip, hemen lekeye müdahale etmekte fayda var.

1- Halıya çay dökülür dökülmez hemen beklemeden lekenin olduğu kısmın altına bir parça pamuk koyun.

2- Renk ve desen içermeyen kuru bir bez ya da havluyla lekenin olduğu kısma hafi hafif bastırarak fazlalık çayı emdirin. Kesinlikle silme, sürtme, ovalama işlemi uygulamayın.

3- Lekenin olduğu kısma bir miktar limon kolonyasını boca edin. Bu haldeyken yarım saat bekleyin.

4- Daha sonra halının altındaki pamuğu alıp yeni bir pamuk parçası koyun.

5- Bir su bardağına 3 parmak beyaz sirke koyun. Üzerine bardağı dolduracak kadar su ekleyip karıştırın.

6- Bulaşık süngeri ile karışımı emdirerek lekeli kısma uygulayın.

7- Yaklaşık 10 dakika bekledikten lekenin altındaki pamuğu çıkararak yeni bir pamuk koyun. Nemli bir bezle bastırarak durulayın.

8- Sonra yine kuru bir bez ya da havlu yardımıyla hafif hafif bastırmak suretiyle ıslaklık kaybolana kadar kurutma işlemi uygulayın.

9- Bu işlemlerden sonra büyük ihtimal çay lekesi kalıcı olmayacaktır. Eğer yine de hafif bir sarılık kalmışsa, bu sarılığı gidermek için ağartıcı olmayan leke çıkartıcı deterjanlar kullanabilirsiniz. Fakat en sağlıklısı jel arap sabunu kullanarak halıyı yıkamaktır.

10- Eğer çay lekesinin oluşumundan uzun bir süre geçmişse ve leke kurumuşsa, lekeyi ılık suyla yumuşatın. Lekenin üzerine tuz ve karbonat dökün. Yarım saat bekledikten sonra elektrikli süpürge ile tortuları temizleyin. Yukarıdaki işlemleri baştan uygulayın.

Halınız yün veya ipek bir halıysa bu tür müdahaleler lekeyi azaltsa da kesin bir çözüm sunmamaktadır. Bu durumda çay lekesinin kurumasına izin vermeyerek (ara sıra soğuk su döküp nemli kalması sağlanabilir) profesyonel bir halı yıkamacı çağırmak daha sağlıklı olacaktır.

Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?
Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Çay lekesi koltuktan nasıl çıkar sorusunun çözümü koltuğun kumaş mı deri mi olduğuna göre değişir. Her iki koltuk türü için çay lekesi nasıl çıkar konusunda yöntemler mevcuttur.

1- Koltuklarınız kumaş kaplıysa beyaz sirke çözüm olacaktır.

2- Bir bardağa üç parmak beyaz sirke ve bardağı dolduracak kadar su doldurup karıştırın.

3- Bulaşık süngeri ile karışımı lekeli bölgeye emdirin. 20 dakika kadar bekleyin.

4- Temiz bir bez ya da havluyla lekeli bölgeyi durulayın.

5- Temizlediğiniz bölgenin hızlı kuruması için elektrikli süpürge ile vakum uygulayabilirsiniz.

6- Koltuklarınız deri ise bir miktar karbonatı tül gibi geçirgen bir kumaş parçasının içerisine koyup kese haline getirin.

7- Kesenin üzerine bir kaç damla limon suyu dökerek nemlendirin.

8- Çay dökülen bölgeyi yumuşak hareketlerle keseyle ovalayın.

9- 10 dakika bekledikten sonra normal sabunlu su ile bölgeyi silip kurulayın.

Duvardaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?
Duvardaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesi duvardan nasıl çıkar konusunda duvardaki boyanın türü önemlidir. Silikon bazlı boyalardla boyanmış duvarlar için endişe etmeye gerek yoktur. Islak mendille çay lekesi olan bölgeyi sildirmek işe yarayacaktır.

Su bazlı boyalar içinse leke yeni oluşmuşsa temiz bir bezi nemlendirerek lekeye müdahale  edebilirsiniz. Eğer çay lekesi kuruyacak kadar uzun süre kalmışsa çözüm karbonat.

1- Tül gibi geçirgen bir kumaşa bir miktar karbonat koyarak kese haline getirin.

2- Keseyi suyla biraz nemlendirerek duvardaki lekeli bölgey, hafifçe ovalayarak silin.

3- Temiz bir bezle bölgeyi kurulayın.

Çay Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?
Çay Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Çay lekesi gömlekten nasıl çıkar, çay lekesi tişörtten nasıl çıkar, çay lekesi pantolondan nasıl çıkar, çay lekesi kumaştan nasıl çıkar sorularının cevabı giysilerinizin ve kumaşlarınızın türüne göre değişiklik gösterir.

Üzerlerindeki etiketlerde “Sadece kuru temizleme” yazan eşyalarınız ve giysilerinizdeki çay lekelerine kendiniz müdahale ederek riske girmeyin. Bu tür giysiler hassas kumaşlara sahip oldukların işi profesyonellere bırakmak daha sağlıklı olacaktır.

Pamuklu gömlek, tişört ya da pantolonlarınız için çay lekesi nasıl çıkar konusunda karbonatlı suda bekletme yöntemi etkilidir.

1- Leke oluşur oluşmaz kağıt havluyla lekeyi ovalamadan tampon uygulayıp hafifçe bastırarak çayın emdirilmesi, lekenin yayılmasını engelleyecektir.

2- Orta boy bir leğen için bir çay bardağı karbonat ile bir miktar soğuk suyu karıştırın. Çay dökülen pamuklu gömlek, tişört ya da pantolonunuzu bu suya bastırın.

3- Giysinizi bu suda en az 6 saat bekletin.

4- Giysinizi sudan çıkararak durulayın. Normal bir şekilde çamaşır makinasında yıkayın.

5- Giysinizi kurutmadan önce lekenin durumunu kontrol edin. İz kalmışsa kullanmadığınız bir diş fırçasıyla normal jel olmayan bir miktar diş macunu ve bir kaç damla limon ile lekeli bölgeyi hafifçe fırçalayın. Ardından soğuk su ile durulayın.

Hassas kıyafetleriniz için de karbonatlı suda bekletme yöntemini kullanabilirsiniz. Fakat leke çıkmaz ise diş macunu yöntemini uygulamayın. Bu tür giysilerinizin zarar görmemesi için kuru temizlemeye vermeniz daha iyi olacaktır.

Mermerden Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Mermerden Çay Lekesi Nasıl Çıkar?
Mermerden Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Mermer ya da granit tezgahlarınızdaki çay lekerini çıkarmak, kumaş ürünlere göre daha kolaydır. Genelde bu tür tezgahlar üzerinde beklemiş çay lekeleri iz bırakacaktır.

Mermer ya da granit tezgahlarınızda hem çay lekesinden kurtulmak, hem de tezgahınızın pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, büyükçe bir limon kabuğunun üzerine tuz döküp tezgahınızı ovalayınız. Daha sonra sıcak su ile durulama yapabilirsiniz.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend