Bit Nasıl Temizlenir? | Bitlerden Kurtulmanın Kesin Çözümü

Okula çağındaki çocuklara sahip ailelerin en büyük problemlerinden biri olan saç biti problemi aileleri tedirgin edebiliyor. Özellikle yaz aylarına doğru ortaya çıkan bu problem bit nasıl temizlenir sorusunu da beraber getiriyor.

Bitlerden kurtulmanın kesin çözümü ve bitten nasıl kurtulurum sorusunun cevabı bu yazıda!

Sizler için hazırladığımız yazıda, bitin ne olduğu, nasıl bulaştığı, belirtileri konusunda bilgi sahibi olabilecek, bit nasıl temizlenir, saçtaki sirke nasıl temizlenir, bitten nasıl kurtulurum gibi soruların cevaplarını bulabilecek, en etkili doğal bit ilaçları ve bitten kurtulma yollarını öğrenebileceksiniz.

Dilerseniz direkt bit nasıl temizlenir [Pratik Özet] kısmına gidebilir ve bitten kurtulma yolları konusunda çözüm adına yazıda geniş çaplı anlatılan tüm önerileri özet şeklinde okuyabilir,

Dilerseniz de hemen altta bulunan bit nasıl temizlenir içeriği için oluşturulmuş içerik başlıkları kısmı aracılığı ile bitlerden kurtulmanın kesin çözümü için yazdığımız tüm bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Bit Nasıl Temizlenir? [Pratik Özet]

 1. Bitler sadece kirli saçlarda değil, temiz saçlarda da bulunabilir. Bitlenmek, utanılacak bir durum değildir.
 2. Bitler kendiliğinden oluşmaz, temas yoluyla bulaşırlar.
 3. Bitlenme belirtileri; saçlarda kaşınma, karıncalanma ve saçta yaraların oluşmasıdır.
 4. Sirke ve sıvı perafin karışımı ile bitlerden kurtulabilirsiniz.
 5. Saça mayonez kürü uygulamak, bitlerin ölmesine yardımcı olur.
 6. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı karışımı etkili ve doğal bir bit ilacıdır.
 7. Soğan suyu, bit temizliğinde etkili bir araçtır.
 8. Çay ağacı yağı ve zeytinyağından oluşan karışımı saçlara uygulamak, bitlerden en kısa sürede kurtulmanın alternatif bir yoludur.
 9. Kıyafete bit bulaşması durumunda kıyafetler yüksek ısıda yıkanmalı, yüksek ısıda yıkanmaya müsait olmayan kıyafetler ise, bir poşet içerisinde en az 15 gün boyunca bekletilmelidir.
 10. Bit bulaşmaması için mümkün olduğunca insanlarla temas halinde bulunmayın, başkalarına ait kıyafetleri kullanmayın, saçınızı sık sık bit tarağı ile tarayın.

Bit Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Bit Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?
Bit Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Bir asalak türü olan bit, beslenmek ve yaşamını sürdürmek için insan ya da hayvanlara ihtiyaç duyan, büyüklükleri türlerine göre 1 mm – 4 mm olan küçük canlılardır. Deri parçaları, deriden çıkan yağ ve kanla beslenirler. Sanılanın aksine uçamazlar ve zıplayamazlar.

Bitler en çok kuşlarda ve insanlarda görülen asalaklardır. İnsanlarda saçta, vücut kıllarında ve elbiselerde yaşayabilirler. Türleri de yaşam alanlarına göre adlandırılır. Saç bitleri 4 mm’ye kadar büyüyebilirler (yaklaşık susuam tanesi kadar) ve farkedilmeleri kolaydır. Kıl ve elbise bitleri ise genelde 1 mm boylarındadırlar ve farkedilmeleri daha zordur.

Bu minik canlılar çok kısa sürede çoğalabilirler. Bir bitin tükürüğünde yaklaşık 150 yumurta bulunur. Bu yumurtalara halk arasında sirke denir. Sirkeler, bitlere göre daha kolay farkedilebilirler. Yumurtaların etrafındaki yapışkan madde çok kuvvetli olduğundan bit nasıl temizlenir konusunda insanları oldukça zorlamaktadır.

Bitler insan saçında yaklaşık 30 gün boyunca yaşayabilirler. Fakat temzilenmezlerse, sürekli üreyecekleri için ciddi problemlere yol açarlar. Bitler, saçtan uzakta sadece 2 gün yaşayabilirler.

Bit Kendiliğinden Oluşur mu?

Bit kendiliğinden oluşur mu sorusuna cevabımız; hayır: Bitler, temas yoluyla bulaşır. Çocuklarda sık görülmesinin nedeni budur. Çocuklar oyun oynarken birbirleriyle sık sık temas halinde olduklarından, sirkelerin bulaşması daha kolay olmaktadır.

Saç Biti Nasıl Oluşur? Bit Nasıl Bulaşır?

Bit oluşmasının sebebi, sanılanın aksine kirlilik değildir. Bitler temiz saçlara da temas yoluyla bulaşabilirler. Dolayısıyla saçta bit bulunması utanılacak bir durum değildir. Çocuklarda oyun oynarken, yetişkinlerde birbirlerine sarılırken veya başkasının kullandığı şapka, atkı, bere, baş örtüsü, hırka, kazak, yastık vs. gibi eşyaların kullanılmasıyla oluşan bir durumdur.

Bitler susam tanesi büyüklüğünde ve gri-bej renkte olurlar. Bu nedenle farkedilmeleri zordur. Genelde kulak arkası saçlarda ve ensede bulunurlar.

Bit Nasıl Anlaşılır?

Saçta bit belirtileri, genelde kaşıntıdır.  Başta karıncalanma ve gıdıklanma hissedilebilir.  Saç diplerinde iltihaplı ya da iltihapsız yaralar oluşabilir. Bu belirtiler görüldüğünde saçlar kontrol edilmelidir. Saçımda bit olduğunu nasıl anlarım derseniz; saçlarınızda, saç tellerine yapışmış kepek benzeri beyazlıklar varsa veya yastığınızda daha soluk renkli kepek kalıntıları görüyorsanız büyük ihtimal bitlenmişsinizdir.

Bit Nasıl Temizlenir? Bitten Kurtulma Yolları

Bitin deriye yapışması, yumurtalarını bırakmak için salgıladığı yapışkan sıvı ve saç telleri arasında yaşaması, bitten kurtulmayı zorlaştırmakta, bit nasıl temizlenir problemini ortaya çıkarmaktadır. Bitlerden kurtulmanın kesin çözümü, bunun için üretilmiş kimyasallar kullanmak olsa da, bazı hassas ciltler için problem oluşturabiliyor. Bu da bize evde uygulayabileceğimiz alternatif bitten kurtulma yolları arayışına itiyor.

Aşağıdaki yöntemler, bit nasıl temizlenir, bitten nasıl kurtulurum, bit nasıl yok olur, saçtaki sirke nasıl temizlenir gibi soruların cevaplarını içeren, alternatif olarak kullanabileceğiniz bitten kurtulma yöntemleri konusunda pratik çözümler sağlayacaktır.

Sirke ile Temizlik | Bit Nasıl Temizlenir?

Sirke ile Temizlik | Bit Nasıl Temizlenir?
Sirke ile Temizlik | Bit Nasıl Temizlenir?

Sirke ve bitten kurtulma yollarından ilki, hemen herkesin sevinde bulunan, kolayca elde edebileceğiniz sirkedir. Sirenin içerisinde yüksek miktarda asetik asit bulunur. Bu madde saçtaki bit ve sirkeleri öldürecektir.

Uygulama

• Eşit miktarda sıvı parafin (mineral yağ) ve sirkeyi karıştırın. Bu karışımı yatmadan önce saç ve saç derinize uygulayın. Başınızı streç filmle sarın. Bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi sabah saçınızı normal şampuanla ılık suyla yıkayın. Bu işlemi bitler tamamen yok olana kadar iki günde bir uygulayabilirsiniz.

Püf Noktası: Saçı sıcak suyla yıkamak kepek problemlerine yol açacaktır. Bazı hassas derili kişilerde aşırı sıcak su saç derisini deforme edebilir. Deforme olan saç derisi saçınızda kepek görünümüne yol açacaktır. Bu nedenle saçınızı ılık suyla yıkamanız tavsiye edilir.

Not: Sıvı perafin yani mineral yağ eczanelerde satılmaktadır. Bebekler için kullanılan yağlar da aslında içine parfüm katılmış sıvı parafindir. Elinizin altında varsa saçınız için bebek yağı da kullanabilirsiniz.

• Alternatif olarak banyoda saçlarınızı sirkeli su ile durulamak da işe yarar. Eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırın. Banyoda şampuanla yıkadığınız saçlarınızı bu karışım ile durulayın. 10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra saçlarınızı normal suyla tekrar durulayın.

Mayonez Kürü | Bit Nasıl Temizlenir?

Mayonez Kürü | Bit Nasıl Temizlenir?
Mayonez Kürü | Bit Nasıl Temizlenir?

Bitten nasıl kurtulurum sorusunun bir diğer cevabı da mayonez. Evet, genelde hamburger, makarna gibi yiyeceklerimizi tatlandırmak amacıyla kullandığımız mayonez, bitleri boğarak öldüren en etkili bit ilacı dır diyebiliriz. Minnesota Sağlık Bakanlığı da mayonezin saç bitlerine karşı etkili bir bit ilacı olduğunu kabul etmiştir.

Uygulama

 1. Saçlarınızı mayonez ile iyice kaplayın.
 2. Bir duş başlığı ya da streç filmle saçlarınızı kapayın. Hatta üzerine bere giyebilirsiniz.
 3. Yaklaşık altı saat boyunca bu şekilde bekleyin.
 4. Saçlarınızı normal olarak yıkayın.
 5. Sıcak hava üfleyen saç kurutma makinası ile saçlarınızı kurutun.
 6. Bit tarağı ile saçlarınızı güzelce tarayın.
 7. Bitler tamamen yok oluncaya kadar bu işlemi 3 günde bir tekrar edin.

Hindistan Cevizi Yağı ve Kafur | Bit Nasıl Temizlenir?

Hindistan Cevizi Yağı ve Kafur | Bit Nasıl Temizlenir?
Hindistan Cevizi Yağı ve Kafur | Bit Nasıl Temizlenir?

Saçtaki sirke nasıl temizlenir konusunda bir diğer alternatif yöntem, aktarlar ve büyük marketlerden temin edebileceğiniz hindistan cevizi yağı ve kafur ile oluşturabileceğiniz bir karışım. Bitler bu yağın esansından hoşlanmazlar ve ölürler.

Uygulama

 1. Üç çorba kaşığı hindistan cevizi yağını bir kapta ısıtarak içerisine bir çorba kaşığı ya da yarım tablet kafur koyun ve kafuru eritin.
 2. Bu yağı saçınıza ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.
 3. Başınızı streç film ile sarıp yatın. Bir gece boyunca bekleyin.
 4. Ertesi sabah saçınızı normal olarak şampuanla yıkayın.
 5. Saçınızı kurutarak bit tarağı ile tarayın.
 6. Bitler tamamen yok olana kadar işlemi her gece tekrar edin.

Soğan Suyu | Bit Nasıl Temizlenir?

Soğan Suyu | Bit Nasıl Temizlenir?
Soğan Suyu | Bit Nasıl Temizlenir?

Bitten kurtulma yollarından bir diğeri de saça soğan suyu uygulamak. Kükürt oranı yüksek olan soğan, bit nasıl yok edilir konusunda etkili ve doğal bir yöntemdir. Kokusunda dolayı pek tercih edilen bir yöntem olmasa da etkili bir bit temizleme yoludur.

Uygulama

 1. Büyüklüklerine göre 3 ya da 5 adet soğanı blendırdan ya da rendeden geçirerek iyice ezin.
 2. Bir süzgeç yardımı ile suyunu bir kabın içerisine süzün.
 3. Bu suyu saçlarınıza masaj yaparak başınıza iyice yedirin.
 4. Saçınızı streş film ile sararak bu şekilde 2 saat kadar bekleyin.
 5. Saçlarınızı ılık su ve şampuan ile iyice yıkayın.
 6. Sıcak fön makinası ile saçlarınızı kurutun.
 7. Bit tarağı ile saçlarınızı tarayın.
 8. Üç gün boyunca bu işlemi tekrar edin.

Çay Ağacı Yağı ve Zeytinyağı | Bit Nasıl Temizlenir?

Çay Ağacı Yağı ve Zeytinyağı | Bit Nasıl Temizlenir?
Çay Ağacı Yağı ve Zeytinyağı | Bit Nasıl Temizlenir?

Çay ağacı yağı uçucu bir yağdır ve genel olarak yağlı saçların bakımında, akne ve sivilce tedavisinde mucize etkisi gösterir. Bu mucizevi yağ mikrop ve bakterilerde etkili olduğu gibi aynı zamanda saç bitleri için en etkili bit ilaçlarından biridir ve doğal böcek öldürücüdür.

Uygulama

 1. 3 çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı çay ağacı yağını karıştırın.
 2. Karışımı saç ve saç diplerine iyice yedirin.
 3. Bu şekilde yarım saat kadar bekleyip saçlarınızı normal şampuanla yıkayıp durulayın.
 4. Saçınızı kuruttuktan sonra bit tarağı ile iyice tarayın.
 5. Bit ve sirkeler tamamen yok olana kadar işlemi uygulamaya devam edin.

Uyarı: Çay ağacı yağı güçlü bir yağ olduğundan karışımı yarım saaten fazla saçınızda bekletmek, saç derinizin deforme olmasına yol açabilir.

Püf Noktası: Bir probleminiz olmasa bile saçlarınızı yıkarken bir avuç normal şampuana 2 damla çay ağacı yağı damlatarak saçınızı yıkarsanız, kepek ve saç diplerinizdeki kaşıntı sorunundan ayrıca saç yağlanmasından kurtulabilirsiniz.

Kıyafete Bulaşan Bitler Nasıl Temizlenir?

Kıyafete Bulaşan Bitler Nasıl Temizlenir?
Kıyafete Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir?

Bitler sadece saçlarda değil, kıyafetlerde de yaşayabilirler. Atkı, bere, şapka, başörtüsü gibi eşyalardan da bulaşma riski vardır. Bitlenme durumunda bu eşyaların bitten arındırılındması gerekmektedir.

 1. Yüksek ısıda yıkanabilen havlu, çarşaf, yastık kılıfı gibi eşyalar en yüksek ısıda yıkanmalıdır. Bu şekilde yıkanan eşyalar tamamen bitten temizlenebilir.
 2. Yüksek ısıda yıkanması mümkün olmayan eşyalar ise eğer eski ve değersiz ise yakılmalıdır.
 3. Eşyalarınız yeni ve değerli, yüksek ısıda yıkanmaya müsait değilse, büyükçe bir çöp poşetine konulup ağzı sıkıca bağlanır. Bu şekilde 15-20 gün boyunca bekletilir. Saç bitlerinin yaşam süreleri saç dışında ortalama iki gündür. Elbise bitleri ise 15 gün boyunca kıyafet üzerinde yaşayabilirler. Bu süre sonunda ölürler. Kıyafetler 20 gün boyunca bu şekilde bekletildikten sonra normal olarak yıkanmalıdır.
 4. Saç fırçası ve taraklar kaynak sıcak suda ya da sirkeli suda bekletilmelidir.
 5. Eğer arabanıza bit bulaşmışsa, arabanızın her tarafına sirke su karışımını bir sprey kutusu ile sıkın. Mümkünse arabanızı 15 gün boyunca kapalı konumda tutun ve kullanmayın. Süre sonunda arabanızı elektrikli süpürge ile temizleyin.

Bit Bulaşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bitin kirlilikle alakası yoktur. Bulaşması için baş başa ufak bir temas, sarılma gibi hareketler yeterlidir. Genelde okul, kreş gibi hareketin bol olduğu kalabalık alanlarda yayılır. Bit salgını hemen farkedilmez. Bit bulaşmasını tam olarak engeleyemeseniz de bir takım önlemler almanız mümkündür.

 1. Saçınıza şekil verme amacıyla kullandığınız jöle ve saç spreyi, içeriğindeki kimyasallar nedeniyle koruyucu olabilir. Bitlerin hedefi saç derisi ve yağ olduğu için bu tür kozmetik ürünler bitleri yanıltarak, saçınızın beslenmeleri için uygun bir ortam olmadığı konusunda bitleri kandırmanızı sağlayabilir. Tabi bu bir olasılıktır, bit bulaşması konusunda kesin bir yöntemdir diyemeyiz. Saç sağlığı açısından her akşam jöleli ve spreyli saçlarınızı yıkamanız uygun olacaktır.
 2. Saçlarınızı tararken bit tarağı gibi sık taraklar kullanmanız, bit ve sirkelerin saçlarınızda barınmasında etkili olabilir.
 3. Saçların 3-4 günde bir kontrol edilmesi, erken müdahalede etkili olabilir.
 4. Özellikle saç için ya da saça yakın bölgelerde kullanılan atkı, bere, şapka, baş örtüsü, şal gibi başkasına ait eşyalar kullanılmaktan kaçınılmalıdır.

One Response

 1. nursen 29 Kasım 2019

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend