Altın Parlatma: Kararan Altın Nasıl Parlatılır? | Kesin Çözüm

Kadınların en çok kullandığı ziynetlerden olan altın takılar, gündelik yaşamda bizimle beraber bir çok olumsuz etkenlere maruz kalan aksesuarlardır. İlk başta çok güzel bir görüme sahip olan altın takılarımız, bir müddet sonra kirlenmeye bağlı olarak kararmaya başlarlar. Bu da bizi altın parlatma, evde altın bilezik nasıl parlatılır, altın bilezik nasıl temizlenir, kararan altın nasıl parlatılır, kararan sarı takılar nasıl parlatılır konularında yöntem arayışına iter.

Sadece altın takılar değil, altın kaplama ve imitasyon aksesuarlarımızda da kararan altın renkli takılar nasıl parlatılır, altın rengi imitasyon takılar nasıl parlatılır, altın kaplama takılar nasıl parlatılır, kararan sarı takılar nasıl parlatılır gibi soruları da ortaya çıkarmaktadır.

Altın parlatma o kadar da zor bir işlem değil!

Bu yazımızda sizlere sunduğumuz yöntemler ile;

[highlight]1-[/highlight] Evde altın bilezik nasıl parlatılır, kararan altın rengi takılar nasıl parlatılır gibi sorularınıza cevap bulabilecek,
[highlight]2-[/highlight] Saf altın, altın kaplama ya da imitasyon takılarınız için en iyi ve doğru yöntemleri uygulayabilecek,
[highlight]3-[/highlight] Altın parlatma konusunda dikkat etmeniz gerekenleri

öğrenerek altın parlatma konusunda çözümleri öğrenip uygulayabileceksiniz.

Dilerseniz direkt Altın Parlatma [Pratik Özet] kısmına gidebilir ve altın takılar nasıl parlatılır konusunda yazıda geniş çaplı anlatılan tüm önerileri özet şeklinde okuyabilir;

Dilerseniz de hemen altta bulunan altın parlatma içeriği için oluşturulmuş içerik başlıkları kısmı aracılığı ile altın parlatma ile ilgili derlediğimiz tüm bilgileri detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Kararan Altın Renkli Takılar Nasıl Parlatılır? [Pratik Özet]

  1. Altın, eğer ayarı çok düşük değilse kendiliğinden kararmaz. Altının kararmasının sebebi, dış etkenler nedeniyle kirlenmesi ve vücudumuzun ürettiği yağdır.
  2. Duş, temizlik ve kozmetik ürün kullanımından önce altın takıları çıkarmak, kararmayı geciktirecektir.
  3. Altın parlatmada, çizilmeye yol açabilecek gereçler kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
  4. Taşlı altın takılar kesinlikle aşırı sıcağa maruz bırakılmamalıdır.
  5. Özellikle altın renkli imitasyon takılar temizlendikten sonra mutlaka iyice kurutlmalıdır.
  6. Altın bilezik gibi saf altın takıları parlatmak için sarımsak kabuğu, sirke, beyaz yumurta kabuğu, tuz ve sudan oluşan bir karışım içinde bekletme yöntemi uygulanabilir.
  7. Altın kaplama ya da taşlı takılarınızda  maden suyu ve sirkeli suda bekletme işlemi uygulanabilir.
  8. Altın renkli imitasyon takılarınız için ise ruj ile ovma yöntemini kullanabilirsiniz.

Altın Parlatma | Altın Neden Kararır?

Altın Parlatma | Altın Neden Kararır?
Altın Parlatma | Altın Neden Kararır?

Altın takılarımız, gün boyu vücudumuzla temas halinde olan eşyalardır. Nasıl ki vücudumuz günlük yaşantımızda çeşitli etkenlerden dolayı kirleniyor ise altın takılarımız da bizimle beraber aynı etkenlere tabi olacağından, zaman içinde kirlenirler.

Vücut temizliğimiz için kullandığımız şampuan, duş jelleri hatta kozmetik ürünler içerisinde bulunan kimyasal maddeler, özellikle parfümler, altın takılarımızın kararmasına neden olan etkenlerdir.

Ayrıca vücudumuzun doğal olarak ürettiği yağlanma da altın kaplı takılarımızın zamanla kirlenip kararmalarına yol açmaktadır.

Bu nedenle duşa girererken, ev temizliği yaparken, parfüm, deodorant, saç spreyi gibi kozmetik ürünlerini kullanmadan önce altın takılarımızı çıkarmak, altın takılardaki kararmayı büyük ölçüde engelleyecektir.

8 ayar gibi düşük ayarlı takılar kendiliğinden kararabilmektedir. Bunun dışında altını geri dönülemeyecek şekilde karartan tek madde civadır. Evlerimizde kullandığımız termometreler civa içermektedir. Bunların kırılması durumunda altın takılarınızla termometrenin içindeki sıvının temas etmemesine dikkat edin.

Altın Parlatma | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Parlatma | Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Parlatma | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın takılarda onlarca çeşit mevcut; saf altın takılar, altın kaplamalı takılar, taşlı altın takılar, altın renkli takılar yada imitasyon takılar gibi. Bu tür takılarınızı parlatma işlemine geçmeden önce, takınızın türünü bilip, ona göre yöntem belirlemeniz, altın takılarınızın zarar görmemesi için uygun olacaktır.

1- Altın takılarınızı parlatmada, çizilmeye yol açmayacak eşyalar kullanmaya dikkat edin. Kurulama veya cilalama işlemlerinde pamuk, çok yumuşak kıllarqa sahip diş fırçası, gözlük ya da led ekranlı televizyonları silmek için üretilen mikro fiber bezler kullanmalısınız.

2- Genelde taşlı yüzük, kolye gibi altın takılarda sıkıştırma işlemi uygulanmaktadır. Bu nedenle bu tür takıların temizleme işlemlerinde kesinlikle kaynamış sıcak su kullanılmamalıdır. Çünkü sıcak su, takının içerisindeki malzemeyi genleştirecektir. Bu da takınızda bulunan taşların düşmesine sebep olabilir.

3- Altın, hassas bir maden olduğu için, temizleme araçlarınızı doğal maddelerden seçmeniz uygun olacaktır. Mümkün olduğunca kimyasal maddeler ile temizlik işlemi yapılmamalıdır.

4- Altın takılarınızı temizledikten sonra mutlaka iyice kurulanmalarına dikkat edin. Özellikle imitasyon takıların nemli kalması, oksitlenmeye neden olup, takılarınızın küflenmesine neden olur.

5- Takıların 15 günde bir temizlenmesine dikkat edilmesi, kullanım süresini uzatacaktır.

6- Altın takı temizliğinde amonyak kullanmak işe yarar bir çözüm olsa da amonyağın güçlü yapısı nadir de olsa takılarınıza zarar vereceğinden kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Altın Parlatma | Evde Altın Bilezik Nasıl Parlatılır?

Altın Parlatma | Evde Altın Bilezik Nasıl Parlatılır?
Altın Parlatma | Evde Altın Bilezik Nasıl Parlatılır?

Evde altın bilezik nasıl parlatılır konusunda bahsettiğimiz altın, saf altındır. Saf altınlar kararma yapmazlar. Onları karartan, günlük hayatımızdaki işlerimizde maruz kaldığımız kirlilik ve vücut yağlarımızdır. Bu nedenle altın parlatma yöntemleri konusunda takılarımızı kimyasal işlemlere maruz bırakmamıza gerek yoktur. Doğal yöntemlerle takılarımızı pırıl pırıl yapabiliriz. Bunun için bir karışım kullanacağız:

Not: Aşağıdaki yöntem ile altın, altın kaplama ya da imitasyon bütün takılarınızda işe yarayacak bir yöntemdir. Dikkat etmeniz gereken aynı tür takılara birlikte uygulamaktır. Yani altın bileziklerinizle altın bileziklerinizi, imitasyon takılarınızla imitasyon takılarınızı aynı anda temizlemeye dikkat edin. İmitasyon takı ile altın takıları aynı anda aynı kapta temizlemek riskli olacaktır.

1- Bileziklerinizin girebileceği büyüklükte ve derinlikte bir tavaya, bir kaç parça sarımsak kabuğu, bir beyaz yumurta kabuğu (beyaz yumurta olması önemli), bir parça patates, bir yemek kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı tuz ve bir miktar su döküp 1 dakika kadar karıştırın.

2- Çok yumuşak başlı eski bir diş fırçası ve çok az miktarda, beyazlatıcı etkisi bulunmayan normal bir diş macunu ile bileziklerinizi yumuşak hareketlerle fırçalayın. Bu işlem bilezikteki kirleri kabartacaktır.

3- Fırçaladığınız bilezikleri az önceki hazırladığımız karışımın içerisine koyun. Takılarınızı bu karışımın içerisinde 2 saat kadar bekletin.

4- Bekleyen takıları karışımdan çıkarıp iyice kurulayın. Tam olarak kurulanmaları için saç kurutma makinası kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinası kullanırken sıcaklığı ılık ya da soğuk olarak ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır. Takılarınızı, özellikle taşlı altın takılarınızı aşırı sıcağa maruz bırakmayın.

Altın Parlatma | Alternatif Altın Parlatma Yöntemleri

Altın Parlatma | Alternatif Altın Parlatma Yöntemleri
Altın Parlatma | Alternatif Altın Parlatma Yöntemleri

1- Taş içermeyen altın takılarınız içindeterjanlı suda bekletme yöntemi kullanabilirsiniz. Bunun için metal bir kapta bir miktar suyu kaynatın. Su kaynarekn bir kaç damla bulaşık deterjanı damlatıp karıştırın. Ocağın altını kapatın. Takılarınızı suyun içerisine koyun ve yarım saat bekletin. Yarım saat sonra takılarınızı çıkararak yumuşak uçlu eski bir diş fırçasıyla nazik hareketlerde fırçalayın. Mikrofiber bir bez ile kurulayıp cilalayın.

2- Taşlı altın takılarınız için ise maden suyu karışımı deneyebilirsiniz. Ilık bir suyun içerisine bir şişe maden suyu ve bir yemek kaşığı sirke koyun. Takılarınızı bu karışım içerisinde bir saat kadar bekletin. Takılarınızı çıkarıp yumuşak uçlu bir diş fırçasıyla yumuşak hareketlerle fırçalayın. Beyaz banyo sabunu ile bir kere daha yıkayıp durulayın. Mikrofiber bez ile kurulayıp cilalayın.

3- İmitasyon takılarınız için de ruj kullanılabilir. Bu tür takılar küflenmeye müsait oldukları için suyla temas etmemeleri uygun olacaktır. Kumaş bir peçeteye bir miktar ruj sürün. Peçetenin rujlu kısmıyla takılarınızı iyice ovun. Takının kararmasının peçeteye geçtiği göreceksiniz. İşlem sonrasında mikrofiber bez yardımı ile takınızı iyice temizleyin.

Sen de bu konu ile ilgili bildiklerini, tecrübe ettiklerini veya yorumlarını katma değer yaratmak adına insanlarla hemen altta paylaş!

Send this to a friend